Reklama w sieci stała się popularna

Marcin Złoch
opublikowano: 02-08-2006, 00:00

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej przedstawiają swoją ofertę na stronach portali internetowych.

— Produktem, który obecnie cieszy się rekordowym zainteresowaniem wśród małych i średnich firm, jest reklama internetowa — twierdzi Jacek Pasławski, prezes portalu Interia.pl.

Zjawisko to potwierdza Jan Łukasz Wejchert, prezes spółki Grupa Onet.pl. W portalu stworzono specjalną platformę oferującą produkty i usługi w ramach dwóch systemów. OnetBoksy to ogłoszenia reklamowe, wyświetlane użytkownikom w odpowiedzi na konkretne słowa lub frazy wpisane w okno wyszukiwarki. Reklamodawca płaci tylko wtedy, gdy potencjalny klient kliknie w jego boks reklamowy — to model pay-per-click. OnetBoks składa się z hasła reklamowego, dwóch linii tekstu oraz linku prowadzącego na stronę internetową reklamodawcy. Dzięki oszczędnej i przyjaznej formie graficznej często jest postrzegany jako normalny wynik wyszukiwania, a nie jako reklama.

— OnetBanery to system, dzięki któremu reklamodawcy mogą samodzielnie zaprojektować swój baner reklamowy oraz zaplanować i zrealizować własną kampanię reklamową na naszych stronach. Narzędzie umożliwia emisję reklam w kanałach tematycznych portalu. OnetBanery oferują specjalny kreator, dzięki któremu użytkownik może samodzielnie stworzyć niepowtarzalny baner opierając się na gotowych motywach graficznych — informuje Jan Łukasz Wejchert.

Usługi biznesowe związane z wyszukiwaniem skierowane są przede wszystkim do podmiotów prowadzących działalność biznesową, handlową, usługową. Użytkownik, korzystając z panelu klienta, ma możliwość samodzielnego składania ofert i planowania kampanii, ma również dostęp do statystyk. Sam rozstrzyga, z których usług korzysta i samodzielnie decyduje o budżecie reklamowym.

Dla samodzielnych

Wirtualna Polska przedstawia przedsiębiorcom kompleksową ofertę usług biznesowych związanych z wyszukiwaniem. Jej trzon stanowią: oferta dla reklamodawców — boksy reklamowe i linki sponsorowane oraz program dla właścicieli witryn internetowych — Adkontekst. Boksy reklamowe pozwalają samodzielnie (klient sam tworzy oraz modyfikuje boksy) kreować kampanię reklamową i mieć pełną kontrolę nad jej budżetem. Boksy wyświetlają się na stronach wyników wyszukiwania dla określonych słów kluczowych.

— Powiązanie kampanii ze słowami kluczowymi określającymi charakter oferty klienta sprawia, że jego przekaz trafia tylko do osób potencjalnie nim zainteresowanych. Płatność za usługę odbywa się w modelu pay-per-click, czyli klient płaci tylko i wyłącznie za kliknięcie użytkownika WP w jego boks, co oznacza de facto odwiedziny strony klienta — wyjaśnia Rafał Mandes, kierownik działu e-biznes Wirtualnej Polski.

Podbić pozycję

Innym sposobem zaistnienia firmy w sieci są linki sponsorowane. Zapewniają one prezentację stron WWW reklamodawców na listach wyszukiwania na wysokich pozycjach, przed innymi witrynami, a co za tym idzie — większą odwiedzalność strony. Reklama aktywowana jest przez słowa kluczowe precyzyjnie dopasowane do zawartości serwisu klienta, zakresu prowadzonej przez niego działalności i branży, w której działa.

— Co istotne, w przeciwieństwie do innych form reklamy internetowej, link sponsorowany jest akceptowany przez użytkowników internetu. Średni wskaźnik klikalności linku sponsorowanego wynosi 7,4 proc., podczas gdy reklamy banerowej około 0,5 proc. — twierdzi Rafał Mandes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu