Rekomendacje, analizy, ratingi

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 22-03-2002, 00:00

Polar. W opinii Przemysława Sawala-Uryasza, analityka DM BZWBK, wchodząc do Polaru, amerykański Whirlpool czeka dużo pracy. Amerykanie przejmą cały, należący do upadłego Brandta pakiet akcji wrocławskiej spółki. O przejęcie pakietu ubiegał się również Merloni. Uzgodniona cena oznacza, że Whirlpool za akcję Polaru zapłacił 7,2 zł, co oznacza istotną premię w stosunku do aktualnej wyceny rynkowej. Zarząd ocenia, że wejście inwestora pozwoli podwoić produkcję sprzętu chłodniczego i poczynić dodatkowe inwestycje w spółce. Marka Polaru powinna zostać utrzymana.

Amerykańskiego inwestora czeka sporo pracy. Przerosty zatrudnienia oraz utrata rynku krajowego to jedne z pierwszych problemów wymagających natychmiastowych rozstrzygnięć. Nowy inwestor oznacza dla Polaru bezpośredni dostęp do funduszy Whirlpoola, ale również do jego kanałów dystrybucji. Odzyskanie utraconej na rynku polskim pozycji będzie trudne z uwagi na intensywną konkurencję w kraju. Whirlpool może zatem zdecydować o rozwijaniu produkcji eksportowej wrocławskiego producenta. Produkty Polaru zajmą najprawdopodobniej pozycje na niższej półce cenowej, stając się komplementarnymi dla droższych wyrobów Whirlpoola. Oczekiwać więc można, że z czasem pozycja Polaru na krajowym rynku ulegnie umocnieniu, choć wątpliwy jest powrót to czasów świetności marki niegdyś powszechnej w polskich domach. Cena, za jaką Whirlpool objął akcje Polaru, pozwala natomiast ustalić aktualną wycenę polskiego rynku sprzętu AGD na poziomie 0,86 zł za każdą złotówkę generowanego obrotu (po uwzględnieniu zadłużenia, wg wskaźnika EV/S). Wskazywałoby to, że cena akcji Amiki Wronki kształtować się powinna wokół 44 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane