Rekomendacje i analizy

Tadeusz Stasiuk
26-09-2003, 00:00

PKN Orlen

Zdaniem analityków BM BPH PBK, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez Skarb Państwa 28-proc. pakiet akcji PKN o wartości bieżącej ponad 2,8 mld zł zostanie sprzedany w horyzoncie najbliższych kilku kwartałów. Jest to komentarz biura do wypowiedzi wiceministra skarbu, który stwierdził, że jeśli rząd nie zgodzi się na udział PKN Orlen w tworzeniu środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego, to MSP rozważy przeprowadzenie trzeciego etapu prywatyzacji PKN. Za takim scenariuszem przemawia również bieżąca i prognozowana na przyszły rok sytuacja budżetowa.

W ostatnich dniach PKN złożył list intencyjny w sprawie zakupu rumuńskiego Petrom. Według prezesa zarządu, PKN będzie szukał partnera do stworzenia konsorcjum przetargowego. Dotychczasowe zapowiedzi aktywnego włączenia PKN w procesy przejęć i fuzji w naszej części Europy, które pojawiają się okresowo od kilku lat, nie zostały zrealizowane nawet w minimalnym zakresie.

— Po fiasku kilkuletniego procesu prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej, co było efektem nacisków lokalnych grup interesów, nie należy oczekiwać, aby wyrażona została zgoda na uczestnictwo PKN w tworzeniu koncernu regionalnego — ocenia BM BPH PBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje i analizy