Czytasz dzięki

Rekompensat za prąd nie starczy dla wszystkich

Rekompensaty za droższy prąd dla każdego? Przemysłowi to się nie podoba. Chce, by rząd w końcu zdecydował, kto ma finansować energetykę

Podczas gdy Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pracuje nad rekompensatami za droższy prąd dla przedsiębiorstw energochłonnych, Ministerstwo Energii (ME) nabiera rozmachu w zapowiedziach dotyczących rekompensat dla gospodarstw domowych. Czy da się pogodzić plany dwóch ministerstw? Branża przemysłowa ma wątpliwości.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział, że
rekompensaty za droższy prąd dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu
na dochód. Przemysł jest zaniepokojony.
Zobacz więcej

NIEZALEŻNIE OD POTRZEB:

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział, że rekompensaty za droższy prąd dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód. Przemysł jest zaniepokojony. Fot. Marek Wiśniewski

Dajcie nam czas

Rozmach Ministerstwa Energii ujawnił się we wtorek. Krzysztof Tchórzewski, szef resortu, zapowiedział, że rekompensaty z tytułu wzrostu cen energii dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód.

— Był plan objęcia rekompensatami tylko gospodarstw z dochodami nieprzekraczającymi pierwszego progu podatkowego, ale koszt administracyjny określenia tej grupy odbiorców okazał się na tyle wysoki, że z tego zrezygnowano — tak Krzysztof Tchórzewski wyjaśnił, w rozmowie z PAP, zwiększenie skali programu.

Praktyczny wymiar tego programu nie jest jeszcze jasny. Minister wskazał jedynie, że „rozliczenia dokonywać będą dostawcy” (chodzi prawdopodobnie o sprzedawców energii). Wskazał też, że w ramach budżetu powstanie specjalny fundusz na dopłaty. Rynek czeka na precyzyjne informacje w tej sprawie.

— Złagodzenie skutków wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych to potrzebna inicjatywa. Ważne jest jak najszybsze ogłoszenie szczegółów, by firmy energetyczne mogły przygotować się na czas — uważa Maciej Kościński, dyrektor ds. segmentu B2C w Fortum, który jest m.in. sprzedawcą energii.

Ulgi dla firm w toku

Rekompensaty dla gospodarstw domowych nie weszły jeszcze w fazę prac legislacyjnych. Powoli toczą się tymczasem prace dotyczące rekompensat dla firm.

Ponad miesiąc temu ME opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego zmiany warunków pozwalających na uzyskanie ulg w opłacie jakościowej (element stawki dystrybucyjnej) przez przedsiębiorców energochłonnych. MPiT zapowiedziało natomiast wprowadzenie przepisów gwarantujących energożercom rekompensaty z przychodów z uprawnień do emisji CO 2. Projekt wciąż jednak nie trafił na RCL. Nieformalne konsultacje są jednak prowadzone.

— Trwają uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje z organizacjami branżowymi — twierdzi jeden z przedstawicieli firm energochłonnych.

MPiT chce im ulżyć, ponieważ obawia się, że wiele z nich, z powodu podwyżek cen prądu może zbankrutować albo przenieść biznes poza Polskę i zlikwidować tysiące miejsc pracy. Szacuje, że cena energii w Polsce dla dużych odbiorców już jest o 70 proc. wyższa niż w Niemczech, a po podwyżkach różnice mogą się pogłębić. Ulgi mają temu zapobiec.

Dla wszystkich nie wystarczy

Przedstawiciele firm energochłonnych obawiają się jednak, że z powodu planowanego dofinansowania rachunków odbiorców indywidualnych na ulgi dla dużych konsumentów będzie mniej pieniędzy.

— Unijne dyrektywy nie wskazują wprawdzie odbiorców domowych wśród beneficjentów ulg finansowanych z przychodów z uprawnień do emisji CO 2, obawiamy się jednak, że rząd i tak wykorzysta te fundusze — twierdzi nasz rozmówca.

Jego zdaniem, powinni z nich korzystać wyłącznie odbiorcy przemysłowi.

— Trzeba w końcu jasno zdecydować, kto ma finansować energetykę w długim terminie. Naszym zdaniem, nie może to być przemysł, który odpowiada za inwestycje i miejsca pracy — uważa Henryk Kaliś, prezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

Przekonuje, że dla indywidualnego odbiorcy, zarabiającego np. w zakładzie przemysłowym, wyższy rachunek za prąd będzie do udźwignięcia. Jeśli zaś będzie bezrobotny, bo zakład przeniesie produkcję za granicę, to żadna rekompensata nie poprawi jego sytuacji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, Katarzyna Kapczyńska

Polecane