Rekompensaty za zaniechanie połowu objętego ochroną dorsza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-05-2005, 19:25

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa podpisał w piątek porozumienie z p.o. dyrektora departamentu rybołówstwa resortu rolnictwa Grzegorzem Łukasiewiczem ws. wysokości i sposobu wypłaty rekompensat za postój kutrów w portach w trakcie 4,5-miesięcznego okresu ochronnego dorsza.

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa podpisał w piątek porozumienie z p.o. dyrektora departamentu rybołówstwa resortu rolnictwa Grzegorzem Łukasiewiczem ws. wysokości i sposobu wypłaty rekompensat za postój kutrów w portach w trakcie 4,5-miesięcznego okresu ochronnego dorsza.

    Sztab Kryzysowy zawiesił akcję protestacyjną rybaków, deklarując, że zostanie ona zakończona w chwili zrealizowania w całości warunków porozumienia - poinformował PAP Bogdan Waniewski ze Stowarzyszenia Armatorów Rybackich, który uczestniczył w spotkaniu.

    "Rybacy przyjęli propozycję wypłaty rekompensat z tytułu okresu ochronnego na dorsza. Wypłaty będą dotyczyć 2,5 miesięcznego okresu. Ustalono, że wypłata będzie w postaci stawki ryczałtowej na jednego zatrudnionego" - powiedział PAP wicemister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

    Sztab Kryzysowy zaproponował, by armator otrzymał ryczałtem po 5 tys. zł za każdego rybaka zatrudnionego na kutrze w chwili rozpoczęcia okresu ochronnego. Wysokość tej stawki wynika z kalkulacji kosztów ponoszonych przez armatorów w trakcie postoju, którą Sztab prześle resortowi rolnictwa do 10 maja.

    Pieniądze pochodzić będą z Sektorowego Programu Operacyjnego dla rybołówstwa. Resort oczekuje na wyrażenie zgody przez Komisję Europejską na uruchomienie tych środków. 25 proc. rekompensaty wypłacana będzie z budżetu krajowego.

    Jednostki rybackie, które będą korzystać z wypłat zdeponują pozwolenia określające limity połowowe na poszczególne gatunki ryb w Inspektoratach Rybołówstwa Morskiego. Od tego momentu nie będą mogły poławiać.

    Zakłady przetwórstwa dorsza mają otrzymać rekompensaty w wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia na zatrudnionego w nich pracownika wraz z pochodnymi. Wysokość rekompensat wyniesieok. 1030 złotych.

    Pieniądze mają zostać wypłacone armatorom i przetwórniom w dwóch transzach w połowie czerwca i lipca.

    W grudniu 2004 r. zasoby dorsza w Bałtyku zostały podzielone przez Radę Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa na dwa stada, zachodnie i wschodnie. Linią graniczną jest 15 południk przebiegający przez Trzęsacz (nadmorska miejscowość w Zachodniopomorskiem).

    W stadzie zachodnim 2-miesięczny okres ochronny zakończył się 30 kwietnia. We wschodnim został przez Radę przedłużony do 4,5 miesiąca, by zapobiec zbyt szybko postępującemu zmniejszaniu się jego zasobów. Okres ochronny w tym stadzie rozpoczął się 1 maja.

    Polscy rybacy zbojkotowali zakaz połowu dorsza w tym czasie twierdząc, że wydłużony okres ochronny stawia ich na skraju bankructwa.

    Pilarczyk podkreślił, że kontrole prowadzone przez inspektorów wykazały, że dotychczas prowadzone połowy dorsza prowadzone były w stadzie zachodnim, a jeżeli wykryto gdzieś naruszenie przepisów, to były przypadki jednostkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane