Rekord kanadyjskiego eksportu

opublikowano: 03-08-2018, 16:37

Dane o wynikach wymiany handlowej Kanady pozytywnie zaskoczyły. Obawiano się, że w wyniku wprowadzenia przez USA ceł na stal i aluminium, dojdzie do zwiększenia deficytu, a tymczasem ten spadł. Wszystko dzięki wzrostowi sprzedaży ropy i  samolotów co zaowocowało rekordową wartością eksportu.

W czerwcu 2018 r. ujemna różnica w wymianie handlowej zmniejszyła się do 626 mln CAD (481 mln USD), w porównaniu z… 2,7 mld CAD miesiąc wcześniej, wynika z danych Statistics Canada. Ekonomiści oczekiwali tymczasem  deficytu w wysokości 2,3 mld CAD.

Kanada
Zobacz więcej

Kanada fot. Pixaby CC0 Public Domain

Eksport z kraju Klonowego Liścia wzrósł o 4,1 proc. do rekordowego poziomu 50,7 mld CAD, przy czym dostawy energii i surowców energetycznych zwiększyły się o 7,1 proc., osiągając najwyższy poziom od 2014 r, a sprzedaż samolotów podskoczyła o prawie 45 proc. Swoją rolę w tak dobrym wyniku odegrał powrót kilku kanadyjskich rafinerii do produkcji po okresie zamknięcia.

Import zmniejszył się tymczasem o 0,2 proc. głównie z powodu spadku popytu na zagraniczną benzynę.

Czynniki te zdołały z nawiązką zrównoważyć spadek eksportu stali i aluminium do USA odpowiednio o 37 i 7 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu