Rekord na dobry początek roku

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

W lutym wydano 22,2 tys. pozwoleń na budowę. Najwięcej w historii rynku.

GUS opublikował wstępne wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego w dwóch pierwszych miesiącach roku. W styczniu i lutym deweloperzy oddali do użytku niewiele, bo 12,3 tys. lokali, czyli o 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Szczególnie słabo prezentują się ich wyniki z lutego.

— Po dwóch latach wzrostów liczby mieszkań oddawanych do użytkowania nadeszła korekta, której efektem jest dość wyraźne tąpnięcie w lutym, kiedy to deweloperzy ukończyli zaledwie 5,1 tys. lokali — mówi Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

O wiele lepiej wyglądają wyniki dotyczące rozpoczętych inwestycji. W dwóch pierwszych miesiącach 2017 r. ruszyła budowa 13,9 tys. mieszkań, czyli o 49 więcej niż przed rokiem. — Jeszcze bardziej imponująco wygląda liczba pozwoleń na budowę, które otrzymali deweloperzy. 21,3 tys. pozwoleń to o 62 proc. więcej niż przed rokiem — podkreśla Marcin Krasoń, analityk Home Brokera.

Pozwolenia na budowę wydawano jednak nie tylko deweloperom. Wynik obejmujący wszystkie formy budownictwa mieszkaniowego w dwóch pierwszych miesiącach 2016 r. to 37 tys. Tylko w lutym wydano ich 22,2 tys. Najwięcej w historii rynku.

— To ewenement, ponieważ zwykle w początkowych tygodniach roku rynek mieszkań z pierwszej ręki trwał w zimowej stagnacji, czekając na wiosenne ożywienie. Dla deweloperów to w sumie najlepszy inwestycyjnie początek roku, nie tylko w czasie trwającej już cztery lata prosperity, lecz także w historii rynku — komentuje Jarosław Jędrzyński.

Statystyki pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez inwestorów, zwłaszcza tych budujących mieszkania na sprzedaż.

— Pewien wpływ na wyniki, szczególnie lutowe, mogła mieć nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która radykalnie zmieniła zasady usuwania drzew i krzewów w prywatnych nieruchomościach. W związku z tym rekordowe wyniki dotyczące wydawania pozwoleń na budowę w kolejnych miesiącach są raczej mało prawdopodobne — przewiduje Jarosław Jędrzyński.

Rekordowa liczba pozwoleń na budowę to odpowiedź na rosnący popyt. Analitycy twierdzą, że rynek deweloperski od kilku lat przeżywa oblężenie Choć najpopularniejsze są nadal lokale średniej wielkości, coraz więcej klientów decyduje się na większe lokum. Sprzyja temu wzrost zamożności Polaków. Jak wynika z raportu Lion’s Banku, stać nas na znacznie więcej, niż jeszcze dekadę temu. W 2015 r. zanotowano 60-procentowy wzrost siły nabywczej w porównaniu do okresu sprzed wybuchu kryzysu ekonomicznego.

— Od pewnego czasu obserwujemy większe zainteresowanie mieszkaniami trzy, a nawet czteropokojowymi. Co ważne, dla ich nabywców nie są to pierwsze kupowane nieruchomości. Motywacją do zakupu jest więc chęć podniesienia standardu życia. Na rynek nieruchomości wkroczyło pokolenie wyżu demograficznego lat 80. To młodzi, aktywni zawodowo, coraz lepiej zarabiający ludzie, zakładający albo powiększający rodziny. Ich potrzeby mieszkaniowe zmieniają się, a warunki finansowe umożliwiają ich zaspokojenie i poprawę standardu życia — mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej, która buduje osiedle Stróżyńskiego 11 w Poznaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu