Rekord „Polskiego Hektora”

EBE
opublikowano: 06-12-2013, 00:00

Dzieło Malczewskiego przebiło Siemiradzkiego. Rekord „Rozbitka” został pobity po 13 latach. Obraz licytowano od 1,5 mln zł do 2,6 mln zł.

Szczęśliwy nabywca musi wyłożyć z opłatą aukcyjną 2,99 mln zł. Obiecał też, że odda Hektora w depozyt Muzeum Narodowemu na rok lub dwa, żeby wszyscy mogli go obejrzeć. Sztuka dawna nie zawiodła w DA Polswiss Art również w innych przypadkach. Za „Świt — królestwo ptaków” Józefa Chełmońskiego młotek przybił 810 tys. zł, o 60 tys. zł więcej, niż wynosiła cena wywoławcza. Nie jest to wprawdzie rekord, ale pejzaże mistrza cieszą się znacznie mniejszym powodzeniem niż rozbuchane zaprzęgi koni. Sześć lat temu jeden z nich — „Próbę czwórki” z 1878 r. — wylicytowano w Desie Unicum za 1,58 mln zł. Dużo emocji wśród zgromadzonych na aukcji wzbudziły prace najbardziej popularnych artystów współczesnych. Rekordy bije Wojciech Fangor. Jego koło „M53” z 1970 r. przelicytowywano z 350 do 400 tys. zł, choć wydawało się, że cena katalogowa jest wysoka. Fangor jest jednym z najszybciej drożejących malarzy. Dołącza do nich Tadeusz Kantor, którego „Szary parasol” z 1970 r. przebijano od 250 do 290 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Rekord „Polskiego Hektora”