Rekord S&P500 i Nasdaq

opublikowano: 05-08-2021, 22:43

S&P500 wzrósł o 0,6 proc., a Nasdaq poszedł w górę o 0,8 proc. Oba indeksy kończyły sesję rekordową wartością. Dow Jones zyskał 0,8 proc. i wrócił powyżej 35 tys. pkt.

Amerykańscy inwestorzy kupowali w czwartek akcje, a miały ich do tego skłaniać dane wskazujące na dalszy spadek liczby tzw. nowych bezrobotnych i wiadomość o najniższej od 21 lat liczbie zapowiedzianych zwolnień w firmach prywatnych. Oznaczałoby to, że dobre wiadomości z rynku pracy, zwiększające prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp, zwiększają apetyt inwestorów na ryzyko. Potwierdzał to brak negatywnej reakcji rynku na czwartkową wypowiedź Christophera Wallera z zarządu banku centralnego, który stwierdził, że zakończenie akomodacyjnej polityki Fed jest możliwe wcześniej niż jest to oczekiwane. Zasygnalizował również, że spodziewa się dobrych danych z rynku pracy w piątek, a także po kolejnym miesiącu. Wcześniej w tym tygodniu Waller mówił, że jeśli gospodarka stworzy po 0,8-1,0 mln miejsc pracy przez kolejne dwa miesiące, Fed może zacząć redukować wsparcie dla gospodarki od października. W czwartek rosły rentowności obligacji, indeks dolara zmieniał się minimalnie. Ropa zdrożała pierwszy raz po trzech dniach spadku ceny.

Na końcu sesji drożało 70 spółek z S&P500. Popyt przeważał w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek użyteczności publicznej (1,1 proc.), finansowych (1,2 proc.) i energii (1,3 proc.). Podaż przeważała w segmentach materiałowym (-0,1 proc.) i ochrony zdrowia (-0,4 proc.).

Wzrosły kursy 27 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje giganta rozrywki Walt Disney Co. (2,4 proc.), producenta leków Amgen (2,5 proc.) i spółki software’owej salesforce.com (2,6 proc.). Jedyne taniejące w czwartek blue chipy, to producent procesorów Intel (-0,02 proc.) , gigant telekomunikacyjny Verizon (-0,1 proc.) oraz ubezpieczyciel zdrowia UnitedHealth Group (-2,5 proc.). Przecena tego ostatniego wynikała z wiadomości, że inna spółka branży, Cigna, podwoiła szacunki strat wynikających z pandemii, za co zapłaciła dwucyfrowym spadkiem kursu.

Na Nasdaq zdrożało 70 proc. z ok. 3,8 tys. notowanych na tym rynku spółek. Wzrosły kursy zdecydowanej większości technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji, w tym wszystkie z grupy FAANG. Najmocniej drożał w niej Netflix (1,5 proc.), a najmniej Apple (0,1 proc.). Najmocniej przecenioną spółką na Nasdaq był Robinhood Markets (-27,6 proc.). Właściciel aplikacji, która ułatwiła drobnym inwestorom handlowanie na rynkach kapitałowych taniał w czwartek po wiadomości, że jego wcześni inwestorzy chcą sprzedać 98 mln akcji spółki. Mimo dużej dziennej przeceny kurs Robinhood jest o 34 proc. wyższy niż wynosiła cena akcji w IPO w ubiegłym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane