Rekord wszechczasów na rynku inwestycji

opublikowano: 14-01-2019, 22:00

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2018 r. przekroczyła 7,2 mld EUR.

Według firmy doradczej Savills, wszystkie ubiegłoroczne transakcje na rynku nieruchomości przekroczyły 7,2 mld EUR to o 2,2 mld EUR — to więcej od rekordu osiągniętego w 2017 r. (5 mld EUR). Najwyższe w historii transakcje odnotowano również w każdym z głównych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych. W 2018 r. w nieruchomości biurowe zainwestowano 2,75 mld EUR, a w nieruchomości handlowe 2,5 mld EUR. Imponujący wzrost — aż o 83 proc. rok do roku — odnotowano w przypadku nieruchomości magazynowych i przemysłowych (1,84 mld euro). Na nieruchomości hotelowe przypadło niemal 120 mln EUR.

— Po trzech kolejnych latach dominacji sektora handlowego, która trwała od 2015 r., nieruchomości biurowe ponownie znalazły się na szczycie listy aktywów preferowanych przez inwestorów. Był to jednak w dalszym ciągu bardzo dobry rok dla nieruchomości handlowych. W 2018 r. inwestorzy stopniowo zwracali się ku nieruchomościom magazynowym i przemysłowym, co znalazło odzwierciedlenie w regularnychwzrostach w tym sektorze obserwowanych co kwartał — mówi Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Savills.

W 2018 r. wzmocnił się trend związany z napływem kapitału z Azji. Fundusze z tego regionu zainteresowane były głownie najlepszymi budynkami biurowymi i logistycznymi, jak również całymi portfelami obiektów magazynowo-przemysłowych. Również fundusze z Afryki Południowej, które tradycyjnie skupione były na nieruchomościach handlowych, zaczęły interesować się sektorem logistycznym. W 2018 r. zrealizowano transakcje, których stopa zwrotu w sektorze biurowym szacowana jest na 4,70-4,75 proc., a w sektorze handlowym nawet nieco powyżej 4 proc. W przypadku najlepszych powierzchni magazynowo-przemysłowych stopy kapitalizacji zbliżyły się do 5,15 proc.

Zgodnie z prognozami Savills, dobra kondycja rynku inwestycyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce utrzyma się w 2019 r. m.in. dzięki wzrostowi PKB, dużej konsumpcji, a także rekordowo niskiej stopie bezrobocia oraz inwestycjom publicznym. Stopy kapitalizacji powinny utrzymać się na obecnym poziomie. Kwotę 7,2 mld EUR potwierdziły też firmy doradcze JLL, Knight Frank i CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane