Rekordowa cena energii w Niemczech

opublikowano: 04-10-2021, 15:10

W poniedziałek padł rekord ceny energii w Niemczech z kontraktu na dostawę w przyszłym miesiącu i przyszłym roku.

Cena energii z kontraktu na dostawę energii w Niemczech w listopadzie przekroczyła w poniedziałek po raz pierwszy 200 EUR za 1 MWh. Wzrost tłumaczony jest obawą spowodowaną przez niskie zapasy węgla w elektrowniach. Cena energii z kontraktów na dostawę w styczniu i lutym jest jeszcze większa niż z listopadowego. Cena energii z kontraktu na dostawę za rok także pobiła rekord dochodząc do 141,24 EUR.

Fot. Daniel Mróz
Fot. Daniel Mróz

- Niezwykły skok cen szczególnie na europejskim rynku węgla, a także drożejące gaz ziemny i prawa do emisji, prowadzą do dalszych wzrostów na niemieckim rynku energii – ogłosiła Energi Danmark, firma handlująca energią.

Tymczasem nagły wzrost siły wiatru w niedzielę rano spowodował zwiększoną produkcję energii przez farmy wiatrowe. W efekcie ceny w kontraktach godzinowych spadły w Europie poniżej zera. W ciągu jednego dnia mieściły się w przedziale od minus 2,02 EUR do 153,84 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane