Rekordowa "dotacja" Fed dla amerykańskiego rządu

Amerykańska Rezerwa Federalna zasiliła Skarb Państwa kwotą 96,9 mld USD w zeszłym roku. To rekordowa kwota wpłaty na rzecz rządu Stanów Zjednoczonych, głównie dzięki odsetkom banku centralnego od ogromnej rezerwy aktywów, informuje Reuters.

Odsetki od obligacji skarbowych i hipotecznych, które Fed nabył w ramach trzech rund  luzowania ilościowego od recesji z lat 2007-2009 wyniosły łącznie w 2014 r. ponad 115,9 mld USD.

12 banków Rezerwy Federalnej na koniec 2014 r. dysponowało środkami rzędu 4,5 bln USD co oznacza wzrost o 500 mld w stosunku do roku poprzedniego. 

W 2013 r. Fed przekazał skarbowi państwa 79,7 mld a w 2012 r. 88,4 mld USD. 

Coroczny audyt dotyczący płatności banku centralnego wobec rządu, sporządzony przez firmę Deloitte, ma wiele podtekstów politycznych w tym roku. Republikanie w Kongresie mają projekt ustawy, zwanej Audytem  Fed, który pozwoliłby politykom  przewidywać decyzje w zakresie polityki pieniężnej.

Niektórzy Republikanie twierdzą, że Fed jest nieprzejrzysty i tworzy zagrożenie dla kraju poprzez gigantyczne działania stymulacyjne (drukowanie pustych dolarów). Tymczasem  Fed stowi na stanowisku,  że jego działania są bezwzględnie przejrzyste i twierdzi, że jest już w znacznym stopniu kontrolowany.

Janet Yellen, szefowa Fed wielokrotnie ostrzegała przed upolitycznienia niezależność tej instytucji. W zeszłym miesiącu, w Kongresie zdenerwowana Yellen rzuciła w powietrze kopią audytu. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rekordowa "dotacja" Fed dla amerykańskiego rządu