Rekordowa globalna emisja CO2

opublikowano: 26-03-2019, 10:22

Globalna emisja dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych była rekordowo duża w ubiegłym roku w związku z najszybciej od dekady rosnącym popytem na energię, poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii.

Oznacza to krok w tył na drodze do ograniczenia skażenia środowiska oskarżanego o przyczynienie się do globalnego ocieplenia.

Dane wskazują, że gaz ziemny staje się preferowanym paliwem zakładów przemysłowych i firm użyteczności publicznej. Tempo budowy instalacji na źródła odnawialne energii słabnie.

Popyt na energię wzrósł o 2,3 proc. w ubiegłym roku, najmocniej od dekady. Emisja CO2 osiągnęła 33 gigaton, co oznacza wzrost o 1,7 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Popyt na energię elektryczną wzrósł w ubiegłym roku o 4 proc. i był odpowiedzialny za połowę całkowitego wzrostu popytu na energię.

W ubiegłym roku, drugi rok z rzędu wzrósł globalny popyt na węgiel. To głównie skutek rosnącego importu tego paliwa w Azji. Udział węgla w miksie energetycznym spadł, ale wciąż jest on najczęściej wykorzystywanym paliwem stosowanym przy produkcji elektryczności. Wykorzystanie gazu ziemnego wzrosło o 4,6 proc., najmocniej od 2010 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy