Rekordowa gra funduszy na spadek cen złota

opublikowano: 20-05-2013, 09:39

Zarządzający funduszami hedgingowymi i spekulanci zajęli największą w historii pozycję na spadek cen złota.

Amerykańska Komisja Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC) poinformowała, że 14 maja fundusze i inni duzi spekulanci mieli 77 tys. 432 tzw. krótkie kontrakty na złoto. Nigdy wcześniej nie było ich aż tyle. Tydzień wcześniej było 67 tys. 374. Liczba netto tzw. długich kontraktów i opcji spadła o 20 proc. do 39 tys. 216 i była najniższa od lipca 2007 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Cena złota wzrosła sześciokrotnie przez ostatnie 12 lat. Od początku roku spadła o prawie 20 proc. W okresie zakończonym 17 maja kurs kruszcu spadał przez siedem kolejnych sesji. To najdłuższa nieprzerwana przecena złota od marca 2009 roku. Według EPFR Global, firmy monitorującej przepływ pieniędzy na światowych rynkach, zarządzający pieniędzmi wycofali 883 mln USD z tzw. złotych funduszy w tygodniu zakończonym 15 maja. Całkowity „odpływ” środków z funduszy towarowych wyniósł w tym samym okresie 1,15 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane