Rekordowa kara dla UBS

opublikowano: 19-03-2019, 15:37

UBS został ukarany rekordową grzywną w wysokości 27,6 mln GBP przez brytyjski nadzór finansowy za błędne zgłaszanie 136 mln transakcji w ciągu niemal dekady, informuje ft.com

Jest to największa jak dotąd grzywna nałożona przez brytyjski (FCA) nadzór za podobne naruszenia w zakresie sprawozdawczości dotyczącej transakcji. Szwajcarski został już w 2005 r. ukarany za podobne uchybienia.

UBS
Zobacz więcej

UBS

UBS fot. Bloomberg

FCA stwierdził, że UBS nie zapewnił przekazania pełnych i dokładnych informacji na temat 87 mln transakcji do organu regulacyjnego, który wykorzystuje te dane do próby wykrycia przestępstw finansowych i nadużyć na rynku. Bank poinformował również organ regulacyjny o blisko 50 mln transakcji, które mogły nie mieć miejsca.

Mark Steward, dyrektor wykonawczy FCA ds. egzekwowania prawa, powiedział: "Firmy muszą posiadać odpowiednie systemy i kontrole w celu identyfikacji, jakie transakcje przeprowadziły, na jakich rynkach, po jakiej cenie, w jakiej ilości i z kim. Jeśli firmy nie mogą dokładnie zgłaszać swoich transakcji, powstaje fundamentalne ryzyko, w tym ryzyko, że nadużycia na rynku mogą być ukryte".

Bank zakwalifikował się do 30-procentowej zniżki na grzywnę, która w przeciwnym razie wynosiłaby prawie 40 mln GBP, zgadzając się na jej przyjęcie. Rzeczniczka prasowa powiedziała, że bank jest w pełni zabezpieczony na poczet grzywny.

Został ukarany za naruszenie przepisów europejskich znanych jako Mifid I. Od tego czasu zostały one zastąpione przepisami, które weszły w życie w styczniu 2018 r. o nazwie Mifid II.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy