Czytasz dzięki

Rekordowa kara za handel na pokazach

WST
opublikowano: 05-08-2019, 22:00

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Exito z Opalenicy rekordową karę — 3 936 270 zł.

To kara za łamanie przez firmę z Wielkopolski obowiązujących przepisów konsumenckich, m.in. braku możliwości odstąpienia od umowy. Exito to firma, która sprzedaje na pokazach maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne, oczyszczacze powietrza i inne. Ofertę kieruje w dużej mierze do seniorów, których mamiła nagrodami za udział w prezentacjach. Okazywało się, że w rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana „nagroda” tak naprawdę jest płatna — pracownicy przedstawiają umowę jej zakupu, od której nie można było odstąpić.

— Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców — mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane