Rekordowa kaucja za Piotra Osieckiego

opublikowano: 25-11-2018, 22:00

Weksle na 108 mln zł od znanych biznesmenów zamiast aresztu — to propozycja obrońców twórcy Altus TFI. Dziś sąd podejmie w tej sprawie decyzję

W poniedziałek o godz. 13 zostanie wznowione niejawne posiedzenie sądu, na którym zapadnie decyzja o najbliższej przyszłości Piotra Osieckiego, twórcy i byłego prezesa Altus TFI. Znany menedżer od trzech miesięcy przebywa w areszcie po tym, jak prokuratura zarzuciła mu, że „wyrządził szkodę wielkich rozmiarów spółce GetBack”. Zdaniem śledczych, przy sprzedaży EGB Investments do GetBacku doszło do zmowy Konrada K., aresztowanego byłego prezesa GetBacku, i Piotra Osieckiego. W jej wyniku windykacyjna spółka miała za zawyżoną cenę kupić spółkę kontrolowaną przez TFI: wycena podmiotu została — według śledczych — zawyżona o co najmniej 160 mln zł. Prokuratorzy Karol Węgrzyn i Marta Choromańska wnieśli o przedłużenie aresztu na kolejne trzy miesiące uzasadniając to m.in. groźbą mataczenia.

Altus TFI, założone przez Piotra Osieckiego, było głównym
beneficjentem sprzedaży EGB Investments do GetBacku. Zdaniem prokuratury, cena
było znacząco wyższa niż rzeczywista wartość spółki.
Zobacz więcej

DROGO SPRZEDAŁ:

Altus TFI, założone przez Piotra Osieckiego, było głównym beneficjentem sprzedaży EGB Investments do GetBacku. Zdaniem prokuratury, cena było znacząco wyższa niż rzeczywista wartość spółki. Fot. GK

Ponad potencjalną szkodę

W piątek, na posiedzeniu trwającym ponad pięć godzin, sąd nie podjął decyzjii ogłosił przerwę do poniedziałku. Obrońcy Piotra Osieckiego wnioskowali o zmianę środka zapobiegawczego z aresztu na poręcznie majątkowe. Poręcznie wartości 108 mln zł złożyło dziesięciu znanych przedsiębiorców i kilka spółek. Z informacji uzyskanych od obrońców wynika, że w tym gronie są przedsiębiorcy związani z Polską Radą Biznesu oraz partnerzy biznesowi Piotra Osieckiego. Ręczą, że nie ucieknie z kraju, nie będzie mataczył ani w jakikolwiek inny sposób utrudniał śledztwa, a także nie będzie występował w mediach. Poręczenie ma formę weksli poświadczonych notarialnie. Wśród poręczycieli jest spółka należąca do Piotra Osieckiego. Jej prezes złożył jednocześnie deklarację, że poręczone 50 mln zł może być zajęte na poczet ewentualnej kary.

108 mln zł to najwyższe poręczenie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. W połączeniu z majątkiem Piotra Osieckiego zabezpieczonym wcześniej przez prokuraturę znacząco przekracza wartość potencjalnej szkody, którą prokuratura oszacowała na 165 mln zł. Niedługo przed posiedzeniem sądu na wniosek prokuratury doszło bowiem do kolejnego zajęcia majątku byłego prezesa Altusa. W sumie, w związku z tą sprawą prokuratura zabezpieczyła już majątek Piotra Osieckiego wart 163 mln zł (m.in. pieniądze na kontach, jednostki i certyfikaty TFI oraz wpisy na hipotekach).

Czekanie na biegłego

— Trzy miesiące powinny wystarczyć prokuraturze na zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania przygotowawczego, na co się powoływała, i zebranie materiału, w tym przesłuchanie świadków i podejrzanych. Majątek został zabezpieczony. Prokuratura nie powinna żądać dodatkowego czasu, żeby powtarzać lub uzupełniać określone czynności, np. przesłuchania, a oczekiwanie na opinie biegłych, które ma otrzymać na koniec lutego 2019 r., nie powinno być uzasadnieniem dla przedłużania aresztu — mówi Katarzyna Szwarc, jeden z obrońców Piotra Osieckiego, w rozmowie z PAP.

Na niejawnym posiedzeniu sądu byłego prezesa reprezentowali także Jaromir Netzel i Radosław Skiba.

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, prokuratura może wnosić o tymczasowy areszt nawet do maksymalnie 12 miesięcy. Zazwyczaj jest on jednak wydłużany o jeden do trzech miesięcy, bo prokuratura musi uzasadnić precyzyjnie, co jeszcze zamierza w tym czasie zrobić. Sąd, podejmując decyzję, nie orzeka o winie podejrzanego, a rozpatruje jedynie, czy zasadne jest przetrzymywanie go w areszcie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu