Rekordowa nadwyżka Chin

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 14-01-2021, 09:30

Jakiekolwiek tarcia nie miałyby oficjalnie miejsca pomiędzy USA a Chinami, nie przeszkadzają one Pekinowi w rozszerzaniu globalnej dominacji. Rekordowa nadwyżka handlowa osiągnięta w grudniu z pewnością w tym pomoże. Na rynkach Fed przywraca szampańskie nastroje, a RPP mimo braku obniżki osłabia złotego.

Nadwyżka handlowa Chin po raz drugi z rzędu osiągnęła rekord – po 75 mld USD w listopadzie, w grudniu przekroczyła 78 mld USD. Widać jak na dłoni, że tarcia z USA nie mają istotnego wpływu na chiński handel, który rozlewa się coraz bardziej na inne kraje. Chinom pandemia nie tylko nie zaszkodziła, ale wręcz pomogła – bardzo szybko zadbano tam o powrót do pracy przemysłu, gdy inne kraje borykały się COVID-em i stosowały restrykcje, Chiny mogłyby przejmować ich rynek.

Taka sytuacja jest Pekinowi bardzo na rękę – stymulacja popytu wymagałaby większej ekspansji pieniężnej, której władze nie chcą – pozwalają, aby to USA, Europa i inne kraje szły tą drogą, same zbierając profity. Widać to nie tylko w wartościach, ale także dynamice wolumenów – w czwartym kwartale chiński eksport wzrósł o 17,3% r/r, podczas gdy import zaledwie o 6,1% r/r. Wychodzi na to, że Trump miał rację mówiąc, że wojny handlowe są łatwe do wygrania, tyle że nie przewidział, kto będzie zwycięzcą.

We wtorek pisałem o wzroście rentowności obligacji i fakt ten zauważył też Fed. Momentalnie pojawiły się „ciepłe” dla rynku wypowiedzi, jak ta Claridy, zapewniająca o braku podwyżki stóp zanim inflacja nie osiągnie celu 2%. Trzeba jednak pamiętać, że miar inflacji jest wiele. Znana nam najbardziej inflacja CPI wzrosła w grudniu w USA do 1,3%, ale ze względu m.in. na efekt bazy 2% przekroczy już w marcu, a następnie powinna wzrosnąć nawet powyżej 3%! Czy to oznacza, że Fed podniesie stopy? Nic z tych rzeczy. Fed będzie argumentować, że dla niego miarą presji cenowych jest bazowa inflacja PCE, nie zawierająca m.in. żywności i energii, która od lat jest bardzo stabilna na niskim poziomie. Jak podaje sam Fed z Cleveland, w latach 2000-2014 inflacja CPI wyniosła ok. 40%, podczas gdy PCE 30%, zaś bazowa PCE była jeszcze niższa. Zapowiedzi Fed i spadek rentowności 10-latek w okolice 1,1% wywindowały S&P500; z powrotem do maksimów.

W Polsce wydarzeniem była decyzja RPP – Rada nie obniżyła stóp, ale w komunikacie wpisała interwencje walutowe jako narzędzie swojej polityki, co wystarczyło aby osłabić złotego pomimo generalnie dobrych nastrojów. Dziś kluczowe wydarzenia to publikacja protokołu EBC (13:30), dane o nowych bezrobotnych (14:30) oraz wystąpienie szefa Fed (18:30). O 8:45 euro kosztuje 4,5448 złotego, dolar 3,7422 złotego, frank 4,2146 złotego, zaś funt 5,1062 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane