Rekordowa przecena w historii TFI

JAG
opublikowano: 05-06-2012, 18:21

Grzegorz Mielcarek, były szef Investors TFI, spadł z wysokiego "byka": w maju klienci funduszu stracili prawie 25 proc.

Investor FIZ, fundusz typu absolutne return, który w teorii powinien zarabiać w każdych warunkach, w maju stracił 24,9 proc., ale jego zła passa trwa już od dłuższego czasu. W ciągu kilkunastu miesięcy wycena certyfikatu spadła z 2700 zł do 1120 zł. To rekord w historii krajowych funduszy.

Zobacz więcej

Grzegorz Mielcarek, fot.: Grzegorz Kawecki

Zarząd tłumaczy, że słabe wyniki w ubiegłym roku były rezultatem zbyt dużej wiary w utrzymanie wzrostowego cyklu koniunkturalnego, podczas gdy rynki uginały się pod ciężarem pogłębiającego się kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Przeważanie długich pozycji na rynkach akcji, a także zbyt duże zaangażowanie w walory małych i średnich spółek, które najmocniej traciły na wartości, odbiło się na wynikach funduszu. W maju zarządzający zdecydowali się na przebudowę portfela. Zamknęli część pozycji, godząc się ze stratami. Ofiarą błędnych decyzji inwestycyjnych są nie tylko klienci funduszu, ale i jego zarządzający, w tym Grzegorz Mielcarek, poprzedni szef  Investors TFI. Nowy zespół deklaruje, że zabrał się już za odrabianie strat.

- Od początku roku przebudowywaliśmy portfel. Naszym celem było przede wszystkim doprowadzenie do sytuacji, w której zdecydowaną większość aktywów stanowić będą pozycje bardziej płynne, umożliwiające szybkie dopasowanie portfela do zmieniających się warunków rynkowych. Zakładamy bowiem, że w najbliższym czasie sytuacja na rynku nadal będzie bardzo zmienna. Nowa strategia funduszu polegać będzie na wykorzystywaniu krótkoterminowych trendów i szybkiej reakcji na zmieniające się otoczenie rynkowe, w tym przede wszystkim na wydarzenia polityczne i makroekonomiczne w strefie euro – tłumaczy  Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu