Rekordowa sprzedaż gruntów ANR

DI, ANR
opublikowano: 11-07-2012, 09:58

W I półroczu Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała ponad 62,2 tys. ha, czyli o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Najwięcej gruntów sprzedały oddziały terenowe Agencji we Wrocławiu – 6344 ha, Opolu – 6213 ha i Gdańsku – 6050 ha. Do końca czerwca przeprowadzono 36 802 przetargów, z czego prawie 99 proc. stanowiły przetargi na sprzedaż. Najwięcej przetargów zorganizowały oddziały terenowe Agencji w Warszawie i Rzeszowie – odpowiednio 7608 i 6813.

W I połowie roku ANR sprzedała rekordową ilość gruntów.
W I połowie roku ANR sprzedała rekordową ilość gruntów.
None
None

Obecnie Agencja oferuje najlepsze w historii warunki sprzedaży gruntów rolnych, które wprowadziła zeszłoroczna nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Preferencyjne zasady nabywania gruntów, z których mogą skorzystać rolnicy indywidualni, to możliwość rozłożenia przez Agencję Nieruchomości Rolnych płatności na raty.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 23 lutego 2012 r. Agencja może rozkładać rolnikowi indywidualnemu spłatę należności za zakupioną nieruchomość w przetargu ograniczonym i nieograniczonym (lub wydzierżawioną w drodze przetargu) na roczne lub półroczne raty
z preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 2 proc. rocznie, na okres do 15 lat, pod warunkiem, że jeszcze przed zawarciem umowy wpłaci on co najmniej 10% ceny nieruchomości. Natomiast w przypadku nabywania gruntów rolnych
w ramach pierwszeństwa w nabyciu, co dotyczy przede wszystkim dzierżawców, którzy nie są rolnikami indywidualnymi i nie zostali dzierżawcami w wyniku postępowania przetargowego, oprocentowanie wynosi 5,91%. Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej z 20 listopada 2009 r. Polska będzie mogła stosować preferencje przy zakupie gruntów dla rolników indywidualnych do 31 grudnia 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ANR

Polecane