Rekordowe 15,01 bln USD długu z ujemną rentownością

opublikowano: 06-08-2019, 07:00

Ostatnia eskalacja wojny handlowej skłoniła inwestorów do szukania schronienia na rynku obligacji. W efekcie padł kolejny rekord wartości długu z ujemną rentownością.

Bloomberg Barclays Global Negative Yielding Debt Index zakończył poniedziałek na poziomie 15,01 bln USD. Wzrost wskaźnika wywołała eskalacja wojny handlowej spowodowana doniesieniami o osłabieniu chińskiego juana powyżej 7 za dolara oraz wstrzymaniu zakupów amerykańskich produktów rolnych przez chińskie firmy państwowe. We wtorek możliwy jest dalszy wzrost indeksu, bo USA po raz pierwszy od lat 90. ubiegłego wieku oficjalnie zarzuciły Chinom manipulację własną walutą.

W poniedziałek rentowność benchmarkowych obligacji skarbowych USA spadła do poziomu sprzed wyborów prezydenckich, wygranych przez Donalda Trumpa. Rentowność odpowiednika 30-letnich obligacji Niemiec spadła poniżej zera, co spowodowało, że cała krzywa rentowności długu tego kraju pokazuje ujemne wartości.

Inwestorzy zaczynają wierzyć w długą wojnę handlową, osłabiającą gospodarki, na co banki centralne będą reagować obniżkami stóp procentowych. Rynek spodziewa się obecnie obniżki stóp w USA o 50 pkt. bazowych do końca października. Dwa dni temu oczekiwał, że stanie się tak do końca stycznia. W perspektywie 12 miesięcy oczekuje obniżki stóp w USA o 100 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy