Rekordowe ceny gazu w Europie

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 22-12-2021, 11:06

Po wyjątkowo nerwowych wahaniach cen gazu tej jesieni, sytuacja na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych się już nieco ustabilizowała. Obecnie notowania gazu ziemnego w USA oscylują w konsolidacji tuż poniżej poziomu 4 USD za mln BTU.

Tymczasem w Europie wiodącym tematem ostatnich dni na rynku gazu jest wstrzymanie przepływu tego surowca z Rosji do Europy Zachodniej poprzez gazociąg jamalski. Niemiecka firma Gascade podała, że wtorek był już drugim dniem z kolei, kiedy to przepływ gazu był ustawiony nie w kierunku zachodnim, lecz wschodnim. Jednocześnie, strona niemiecka podaje jednak, że Rosja wypełniła wszystkie zobowiązania, wynikające z kontraktów na dostawy gazu.

Według wypowiedzi ze strony Rosji, sprawa nie jest polityczna. Niemniej, sytuacja ta i tak wywołała oskarżenia w kierunku Rosji, że wstrzymuje ona dostawy w związku z napięciami wokół Ukrainy, a dodatkowo opóźnia postępy związane z certyfikacją Nord Stream 2.

Nerwowość zresztą widać także na rynku gazu – europejskie ceny tego surowca we wtorek wzrosły o 16% i sięgnęły rekordowych poziomów. W tym sezonie zapasy gazu ziemnego w Europie znajdują się bowiem na wyjątkowo niskich poziomach, co budzi obawy w obliczu czekających nas zimowych miesięcy.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane