Rekordowe inwestycje w polskie nieruchomości

opublikowano: 04-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na dużą wartość inwestycji w krajowe nieruchomości komercyjne w pierwszym półroczu 2022 r. wpłynął m.in. debiut dużych inwestorów z Europy Środkowej na polskim rynku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile w pierwszym półroczu 2022 r. inwestorzy zainwestowali w polskie nieruchomości komercyjne
  • co do Warszawy i innych dużych miast w Polsce przyciąga zagranicznych inwestorów
  • jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w krajach Europy Zachodniej

Drugi kwartał 2022 r. na polskim rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne okazał się jednym z najlepszych w historii. Wartość transakcji wyniosła prawie 1,4 mld EUR. Oznacza to, że inwestycje w pierwszym półroczu sięgnęły rekordowych 3 mld EUR –podała firma Colliers w najnowszym raporcie „Capital Markets Snapshot for Europe, the Middle East and Africa (EMEA)”.

Analitycy Colliersa wskazują, że powodem tak dużego zainteresowania inwestowaniem w polskie nieruchomości komercyjne jest m.in. rosnący popyt na rynku najmu powierzchni biurowych i logistycznych podsycony popandemicznym powrotem firm do pracy w modelu stacjonarnym. Z drugiej strony, ograniczona dostępność atrakcyjnych terenów pod nowe biurowce i rosnące koszty budowy wieżowców wpływają na zwiększenie ceny najmu, a tym samym podbijają rentowność inwestycji. Przyciągnęło to uwagę zwłaszcza zagranicznych inwestorów. W Polsce zadebiutowały niedawno firmy z Europy Środkowej, m.in. Investika, Wood&Co i Trigea, zainteresowane zakupem nieruchomości głównie w Warszawie, ale i innych dużych miastach. Największymi nieruchomościami w Polsce interesują się ostatnio także Niemcy.

Odnotowany wzrost wolumenu inwestycji w nieruchomości komercyjne odnotowano także w Europie Środkowo-Wschodniej, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Wartość transakcji spadła natomiast w Wielkiej Brytanii (z 17 mld GBP w I kw. do 10 mld GBP w II kw.). Sceptyczne nastroje dopadły już także inwestorów z rynku niemieckiego, ale kraj ten zdołał osiągnąć w pierwszym półroczu 2022 r. drugi najlepszy wynik w ostatnich dziesięciu latach (28,4 mld EUR).

Poznaj program konferencji “Kontrakty budowlane”, 28-29 września 2022, online >>

Autorzy raportu podkreślają, że wpływ trudnej sytuacji gospodarczej na świecie, w tym m.in. wzrost cen, zacieśnienie polityki monetarnej i wojna w Ukrainie, na wysokość inwestycji nieruchomościowych będzie zróżnicowany. Wiele sektorów i rynków krajowych wciąż jednak pozostanie atrakcyjnych dla inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane