Rekordowe inwestycje w startupy w USA

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2021-01-13 11:29

W ubiegłym roku startupy w USA otrzymały od inwestorów rekordową kwotę 130 mld USD, wynika z raportu opublikowanego przez PricewaterhouseCoopers/CB Insights.

Startupy dostały więcej pieniędzy choć w 2020 roku odbyło się mniej rund finansowania niż rok wcześniej, zwracają uwagę autorzy raportu. Zauważyli także, że w 2020 roku finansowanie startupów wyszło szerzej poza region Zatoki San Francisco, gdzie koncentrowało się wcześniej przez długi okres.

Z raportu wynika, że finansowanie venture capital wzrosło w 2020 roku o 14 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Wzrosła liczba megarund, czyli przekraczających 100 mln USD. Największą było 1,9 mld USD pozyskane przez Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) Elona Muska oraz 1,5 mld USD, którymi inwestorzy zasilili Epic Games.

Innym rekordem ustanowionym w 2020 roku był wzrost do 225 liczby „jednorożców”, czyli staratupów wycenianych na 1 mld USD lub więcej.