Rekordowe pozycje pod dalszą przecenę ropy

Uczestnicy rynku ropy nie wierzą w odrobienie strat po ostatniej wyprzedaży surowca, wynika z rynkowego pozycjonowania.

Od szczytu z początku października ceny ropy WTI zniżkowały do tej pory o 27,8 proc., sięgając w poniedziałek 55,5 USD za baryłkę. Uczestnicy rynku nie wydają się wierzyć w możliwość rychłego odbicia, po tym jak zarówno rynek brent, jak i WTI, znalazł się na terytorium bessy (rozumianej jako co najmniej 20-procentowy spadek). Od końca września łączne pozycje zarządzających funduszami hedgingowymi nastawione na przecenę ropy brent lub odmiany WTI wzrosły trzykrotnie, wynika z opublikowanych w piątek danych amerykańskiej komisji CFTC oraz giełdy ICE Futures Europe. Wprawdzie producenci skupieni wokół kartelu OPEC zapowiedzieli, że ograniczą wydobycie, jednak to może nie wystarczyć, by surowiec mógł szybko odrobić chociaż część strat.

- Nie sądzimy, by bez istotnego bodźca ropa mogła w krótkim terminie odrabiać straty – ocenia w rozmowie z agencją Bloomberg Daniel Ghali, strateg rynków surowcowych w biurze TD Securities, według którego takim bodźcem mogłoby być znacznie większe cięcie wydobycia niż opiewające na 1 mln baryłek dziennie, o którym mówili przedstawiciele Arabii Saudyjskiej.

W ubiegłym tygodniu notowania ropy WTI przerwały najdłuższą w historii serię 12 dziennych zniżek z rzędu, jednak nastrojów wcale nie poprawiły środowe dane o zapasach ropy w USA. Za sprawą rekordowego krajowego wydobycia ropy zwiększyły się one trzykrotnie mocniej od prognoz. Jednocześnie liczba działających w USA wiertni jest już najwyższa od trzech i pół roku, a spowolnienie w Chinach wzmaga obawy o globalny popyt. Scenariusz większego od oczekiwań ograniczenia produkcji przez OPEC i Rosję może tymczasem zawieść, ponieważ od saudyjskich zapowiedzi cięć zdystansował się rosyjski minister ds. energii Aleksander Nowak. Spotkanie producentów skupionych wokół OPEC odbędzie się 6 grudnia w Wiedniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy