Rekordowe pożyczki w Chinach

opublikowano: 09-02-2021, 11:22

W styczniu chińskie banki udzieliły klientom nowych pożyczek na rekordowe 3,58 bln juanów (555,31 mld USD), informuje Reuters.

Poprzedni rekord pochodził z ubiegłego roku, kiedy w styczniu banki udzieliły klientom nowych pożyczek na łączną kwotę 3,34 bln juanów.

Reuters podkreśla, że chińskie banki zwykle wykazują się dużą szczodrością na początku roku, aby zdobyć najlepszych klientów i zwiększyć swój udział w rynku. Analitycy ankietowani przez agencję prognozowali wzrost kwoty nowych pożyczek do 3,5 bln juanów w styczniu. W grudniu wynosiła 1,26 bln juanów.

Capital Economics podkreśla, że szersza miara wzrostu kredytu pokazuje jednak jego dalsze stopniowe ograniczenie w Chinach.

- Akcja kredytowa prawdopodobnie będzie spowalniała, bo bank centralny Chin koncentruje się na ograniczaniu ryzyka. To będzie coraz silniejszym hamulcem dla gospodarki w drugiej połowie roku – twierdzą eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane