Rekordowe wyniki Apple

opublikowano: 28-01-2014, 07:03

Pierwszy kwartał roku obrachunkowego zakończony 28 grudnia 2013 r. okazał się bardzo udany dla Apple. Największa pod względem wartości rynkowej spółka na świecie odnotowała rekordowy poziom przychodów ze sprzedaży i zysku netto. Rynek oczekiwał jednak czegoś więcej, w efekcie czego notowania akcji w handlu posesyjnym mocno spadły.

Sprzedaż zamknęła się kwotą 57,6 mld USD wobec 54,5 mld rok wcześniej. Z kolei wynik netto wyniósł 13,1 mld USD co daje 14,50 USD na akcję. Dwanaście miesięcy wcześniej spółka wypracowała zysk w kwocie również 13,1 mld USD, ale w przeliczeniu na akcję był niższy (13,81 USD).

Sklep Apple w finansowej dzielnicy Ginza w Tokio (fot. Bloomberg)
Sklep Apple w finansowej dzielnicy Ginza w Tokio (fot. Bloomberg)
None
None

Spadła z kolei marża brutto. Wskaźnik obniżył się z 38,6 do 37,9 proc. Sprzedaż zagraniczna stanowiła 63 proc. w kwartalnych przychodach amerykańskiej spółki.

W minionym kwartale gigant z Cupertino sprzedał 51 mln sztuk iPhone’ów, co również jest nowym rekordem (47,8 mln rok wcześniej). Podobnie było w przypadku tabletów. Firma znalazła chętnych na 26 mln iPad’ów, podczas gdy rok wcześniej udało się jej uplasować na rynku 22,9 mln tych urządzeń. W ciągu roku o około 700 tys. sztuk do 4,8 mln wzrosła sprzedaż komputerów Macs.

Przy okazji prezentacji rezultatów kwartalnych władze firmy zadeklarowały wypłatę gotówkowej dywidendy w kwocie 3,05 USD na akcję zwykłą. Dojść ma do tego 13 lutego 2014 r.

„Wygenerowaliśmy 22,7 mld USD przepływów gotówkowych z operacji i zwróciliśmy akcjonariuszom dodatkowo 7,7 mld USD poprzez dywidendę i skup akcji w ostatnim kwartale, co oznacza wzrost wartość płatności w ramach programu zwrotu kapitału do ponad 43 mld USD” – powiedział Peter Oppenheimer, dyrektor finansowy Apple.

Firma prognozuje, że w drugim kwartale roku obrachunkowego 2014, wygeneruje następujące wyniki:

- przychody w przedziale 42-44 mld USD
- marża brutto 37-38 proc.
- koszty operacyjne 4,3-4,4 mld USD
- stawka podatkowa 26,2 proc.

Choć wyniki Apple wyglądają co najmniej dobrze, jednak rynek liczył na więcej co znalazło odzwierciedlenie wpierw w lekkim wahaniu notowań akcji spółki w handlu posesyjnym, a później mocniejszej korekcie. Sięgnęła ona ponad 8 proc.

Analitycy zakładali bowiem, że sprzedaż iPhone’ów wyniesie 55 mln sztuk. Średnia ich prognoz mówiła też o przychodach rzędu 57,5 mld USD, zaś oczekiwania na bieżący kwartał to sprzedaż rzędu 46 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Apple

Polecane