Rekordowe zbiory malin w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 16:06

W tym roku w Polsce były rekordowe zbiory malin. Według szacunków GUS, zebrano ich 60 tys. ton wobec 56,8 tys. ton w 2004 roku - poinformował w czwartek PAP Jan Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

W tym roku w Polsce były rekordowe zbiory malin. Według szacunków GUS, zebrano ich 60 tys. ton wobec 56,8 tys. ton w 2004 roku - poinformował w czwartek PAP Jan Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Maliny są głównie przeznaczone do przetwórstwa - na dżemy lub wkłady do jogurtów, a tylko niewielka ilość trafia do bezpośredniej konsumpcji. Ponad 70 proc. wyprodukowanych malin jest eksportowane w postaci mrożonek lub jako schłodzone. "Jest to typowy proeksportowy produkt" - wyjaśnił Świetlik.

Powierzchnia upraw malin w Polsce wynosi w tym roku ok. 14 tys. hektarów i jest ona zbliżona do ubiegłorocznej (14,2 tys. ha). Jak wyjaśnił Świetlik, w tym roku nie było nowych nasadzeń, gdyż  cena skupu malin w 2004 roku była bardzo niska i nie pokrywała kosztów produkcji.

Średnie ceny skupu malin w 2004 roku wyniosły 1,63 zł za kg, podczas gdy w 2003 roku były na poziomie 3,56 zł za kg. W tym roku maliny skupowane był po jeszcze niższych cenach - średnio po 1,60 zł/kg.

W Polsce maliny są produkowane towarowo w ponad 50 tys., gospodarstw; przeważnie są to niewielkie plantacje, często będące uzupełnieniem innej produkcji rolniczej. Mało jest zaś gospodarstw specjalizujących się wyłącznie w produkcji malin.

Polska jest znaczącym producentem i eksporterem malin w Europie, zajmuje drugie miejsce po Serbii. W sezonie 2004/2005 - polskie firmy wyeksportowały ok. 32 tys. ton tych owoców głównie w postaci mrożonek (w sezonie 2002/2003 eksport malin wyniósł zaledwie 9,9 tys. ton), w tym roku wywóz będzie jeszcze większy.

Jak poinformowała PAP kierownik Zakładu Ogrodnictwa IERiGŻ dr Bożena Nosecka, eksperci szacują, że w tym roku zostanie wywiezionych z Polski ok. 35 tys. ton malin.

Według Noseckiej, wywóz malin i ich przetworów w 2004 roku przyniósł eksporterom ok. 27 mln euro. Owoce te wysyłane są głównie do Unii (w 90 proc.), w tym do Niemiec, Holandii i Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane