Rekordowo długa recesja w Czechach

opublikowano: 14-02-2013, 11:12

W czwartym kwartale PKB Czech spadł o 0,2 proc. w porównaniu z trzecim. To już czwarty z rzędu kwartał jego spadku.

Spadek PKB w czwartym kwartale był minimalnie niższy niż oczekiwano. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2011 roku wynosił jednak 1,7 proc. i jest największy od trzech lat.
Czeska gospodarka słabnie przez malejący popyt wewnętrzny, spowodowany przez niższe wydatki gospodarstw domowych i biznesu pod wpływem polityki oszczędności realizowanej zarówno przez czeskie państwo, jak i borykający się wciąż z problemem zadłużenia euroland.

Praga, fot. Bloomberg
Praga, fot. Bloomberg
None
None

- Gospodarka stoi w obliczu dwóch z najgorszych wyzwań: załamania krajowego popytu i niedostatecznego popytu zagranicznego – powiedział Nicholas Spiro, dyrektor zarządzający Spiro Sovereign Strategy Ltd. w Londynie. - Sytuację ratuje, jednakże, że Czechy mają status „bezpiecznej przystani” na rynku obligacji, co trzyma rentowności na nadzwyczajnie niskim poziomie pomimo znaczących politycznych i gospodarczych ryzyk – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane