Rekordowo niska rentowność obligacji Włoch

opublikowano: 28-08-2019, 13:33

Przekonanie o rosnącym prawdopodobieństwie powstania koalicyjnego rządu spowodowała spadek rentowności Włoch do rekordowo niskiego poziomu.

Różnica między rentownością obligacji Włoch i Niemiec, uważana za wskaźnik ryzyka dotyczącego włoskiej gospodarki, jest najniższa od maja 2018 roku. Spowodowały to sygnały wskazujące na łagodzenie sporów dotyczących obsady stanowisk w rządzie między Partią Demokratyczną i Ruchem Pięciu Gwiazd. Kluczowa jest zgoda, aby premierem pozostał Giuseppe Conte.

Zadowolenie rynku wynika z rosnącej szansy uniknięcia nowych wyborów, w których silną pozycję mogłaby osiągnąć antyeuropejska Liga Północna Matteo Salviniego.  

- Choć nie mamy kryształowej kuli, jeśli chodzi o politykę, perspektywa dużych wzrostów i powrotu do poziomów z maja 2018 roku jest większa niż wyprzedaży w kierunku szerszych spreadów z maja i początku czerwca – powiedział Ciaran O’Hagan, strateg rynku stóp w Societe Generale.

Rentowność „dziesięciolatek” Włoch spadła o 11 pkt. bazowych do rekordowo niskich 1,02 proc. Spread wobec rentowności obligacji Niemiec zmalał do 174 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane