Rekordowo niskie rentowności w eurolandzie

opublikowano: 09-05-2014, 11:09

Rentowności obligacji państw eurolandu, które jeszcze niedawno miały problemy, spadły rekordowo nisko, donosi Reuters na swojej stronie internetowej.

Wyświetl galerię [1/4]

Rentowność obligacji 10-letnich Portugalii przez ostatnie 5 lat

To przede wszystkim zasługa szefa EBC Mario Draghiego, który w czwartek zasygnalizował, że już w czerwcu bank centralny eurolandu może uruchomić działania stymulacyjne. Spadły stopy rynku pieniężnego. Stopa roczna i stopa Eonia, najmocniej handlowane kontrakty forward, są najniższe w tym roku. To dało impuls popytowi na obligacje państw eurolandu o niższej ocenie inwestycyjnej. Rentowność długu 10-letniego Włoch, Hiszpanii i Irlandii spadła do rekordowych poziomów odpowiednio 2,91 proc., 2,87 proc. i 2,68 proc.

- Rynek uwzględnia opcje działań EBC, zarówno cięcia stóp w czerwcu, a być może ilościowego luzowania w dalszej perspektywie - powiedział Alessandro Tentori z Citi.

Rentowność obligacji 10-letnich Portugalii spadła do 3,45 proc. i jest najniższa od 2006 roku. Pomogło podwyższenie perspektywy ratingu kraju przez Standard & Poor's. W szczytowym momencie kryzysu rentowność długu Portugalii dochodziła do 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu