Rekordowy boom handlowy nie pomoże notowaniom juana

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 26-09-2022, 08:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nadwyżka handlowa Chin ma osiągnąć w tym roku rekordowe 1 bilion USD, twierdzi Macquarie Group Ltd. Jednak taki wynik nie uchroni juana przed dalszym słabnięciem względem dolara – pisze agencja Bloomberg.

juany chińskie, Chiny09.12.2020fot. Bloomberg
juany chińskie, Chiny09.12.2020fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Chiny są na dobrej drodze by osiągnąć rekordową w tym roku rekordową nadwyżkę wyeksportowanych towarów o wartości 1 bln USD. Jednak eksporterzy niechętnie wymieniają zagraniczne waluty ponownie na juany, biorąc pod uwagę słabe nastroje chińskiej gospodarki – pisze w swojej nocie główny chiński ekonomista Macquarie, Larry Hu.

Hu szacuje, że współczynnik konwersji – wartość chińskiej nadwyżki handlowej w handlu towarami przeliczona z powrotem na juany – spadła do 36 proc. w okresie od stycznia do sierpnia, w porównaniu do 57 proc. w analogicznym okresie rok temu. W pierwszym kwartale 2022 roku wskaźnik ten był dość wysoki i wynosił około 50 proc., później zaczął spadać – pisze Bloomberg.

- Pomimo rekordowo wysokiej nadwyżki handlowej juan jest pod silną presją deprecjacyjną w stosunku do dolara amerykańskiego - powiedział Hu.

Kurs wymiany handlu towarami może być „game changerem” dla waluty, powiedział Hu. Dodał, że gdyby nie spadł tak bardzo w drugim kwartale, rosnąca w tym roku nadwyżka w handlu towarami byłaby w stanie zrównoważyć odpływy z innych źródeł, takich jak rynek obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane