Rekordowy budżet warszawiaków

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Radni stolicy zdecydowali o zwiększeniu budżetu obywatelskiego na 2020 r. Mieszkańcy będą mogli wydać 77 mln zł.

To rekord — w przyszłym roku na budżet obywatelski, inaczej partycypacyjny, Warszawa przeznaczy 77 mln zł, o 12 mln zł więcej niż w tym roku. Radni podjęli już w tej sprawie uchwałę.

— Projekt uchwały to efekt prac radnych, urzędników, a także mieszkańców, którzy w ramach dwóch tur konsultacji społecznych zgłosili ponad 500 uwag i propozycji jak ulepszyć budżet partycypacyjny. Tak duże zainteresowanie świadczy, jak ważny jest to mechanizm dla warszawiaków — mówi Ewa Kolankiewicz, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w warszawskim urzędzie miasta.

To będzie już szósta edycja budżetu partycypacyjnego w stolicy. Zmienią się m.in. zasady zgłaszania projektów przez mieszkańców, a także głosowania na nie i wybierania do realizacji.

— Ważna była dla nas możliwość podzielenia dzielnic na mniejsze obszary. O taką możliwość wnioskowało wielu mieszkańców, więc uwzględniliśmy to w przyjętej uchwale — mówi Magdalena Roguska, radna Warszawy.

Dzięki temu — jak twierdzą radni — wzrosną szanse na realizację projektów z terenów, gdzie mieszka mniej osób. W tym roku mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli zgłaszać projekty obejmujące zasięgiem całą Warszawę.

Nowe zasady

Większość projektów, wybranych w ramach budżetów partycypacyjnych w ubiegłym roku, będzie realizowana przez miasta w tym roku. Budżety obywatelskie samorządy mogą tworzyć od 2014 r. Dotychczas warszawiacy zgłosili blisko 12,5 tys. projektów, na które do rozdysponowania było łącznie 262 mln zł. Większość projektów, które zakwalifikowały się do realizacji, stolicy udało się już zrealizować. Przyjęcie uchwały w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego w Warszawie to efekt nowych przepisów ustawyo samorządzie gminnym, które zmieniono w 2018 r. Dotychczas taki dokument nie musiał być przyjmowany w drodze uchwały rady, zatwierdzał go prezydent. Nowelizacja wprowadziła też m.in. obowiązek realizacji budżetów obywatelskich w miastach na prawach powiatu. Dotychczas było to dobrowolne.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Obowiązek niewiele zmienia, bo większość miast na prawach powiatu i tak już dawno wprowadziła budżety obywatelskie. Nowelizacja wymusiła jednak wiele innych zmian — mówi Piotr Choroś, który koordynuje budżet partycypacyjny w Lublinie.

Teraz samorządy mają obowiązek przeznaczać na wydatkiobywatelskie minimum 0,5 proc. budżetu miasta.

— W Lublinie planujemy wydać w tym roku ok. 15 mln zł, tak jak do tej pory. Jest to nieco więcej, niż wynosi minimalny próg ustawowy, który od niedawna obowiązuje — mówi Piotr Choroś.

Rewolucja

W Lublinie, podobnie jak w większości miast, trwają jeszcze prace nad nowym regulaminem i związane z tym konsultacje. W Łodzi władze miasta zapowiadają wielkie zmiany.

— Budżet obywatelski zostanie poddany reformie, można nawet powiedzieć, że rewolucji. Celem jest przybliżenie go do mieszkańców, by bardziej angażował łodzian — mówi Damian Raczkowski, przewodniczący doraźnej komisji ds. budżetu obywatelskiego.

Niektóre miasta, jak Wrocław, Gdynia i Dąbrowa Górnicza, przyjęły nowe regulaminy jeszcze przed nowym rokiem. We Wrocławiu od stycznia mieszkańcy mogą już zgłaszać projekty na kolejny rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy