Rekordowy deficyt budżetowy Chin

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 26-10-2022, 13:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Załamanie na rynku mieszkaniowym, wolniejszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy oraz koszty związane z epidemią Covid-19 doprowadziły do rekordowego deficytu budżetowego Chin po dziewięciu miesiącach 2022 r.

fot. Bloomberg

Opierając się na danych chińskiego resortu finansów, agencja Bloomberg oszacowała, że deficyt budżetowy Państwa Środka po wrześniu br. wyniósł 7,16 bln juanów (980 mld USD) osiągając rekordową wartość za ten okres i niemal trzykrotnie przewyższając wynik za analogiczny okres sprzed roku na poziomie 2,6 bln juanów.

Co prawda po silnym załamaniu w pierwszym półroczu, wzrost gospodarczy odbił w trzecim kwartale do 3,9 proc. jednak nie ożywiło to gospodarki na tyle by znacząco zwiększyć dochody państwa. Rozwój gospodarki napędzany był inwestycjami infrastrukturalnymi prowadzonymi przez rząd i finansowanymi z budżetu państwa. Tymczasem osłabła sprzedaż detaliczna i wzrosło bezrobocie.

Aktywność w sektorze usług, który stanowi ponad połowę chińskiej gospodarki, skurczyła się w zeszłym miesiącu po raz pierwszy od maja po tym jak wdrażając politykę „zero Covid” zamknięty został rejon miasta Chengdu.

Całkowity dochód z budżetów publicznych i funduszy rządowych wyniósł 19,9 bln juanów w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. Dochody publiczne spadły o 6,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, przyspieszając z 8 proc. spadku w pierwszych ośmiu miesiącach. Według ministerstwa finansów wzrosłyby o 4,1 proc. gdyby nie ulgi podatkowe.

Pekin ustalił tegoroczny cel deficytu na poziomie około 2,8 proc. PKB, ale będzie musiał go zapewne zwiększyć do ponad 3 proc., aby poradzić sobie ze stresem fiskalnym, który ma się nasilać częściowo z powodu problemów na rynku nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane