Czytasz dzięki

Rekordowy miesiąc tajwańskich eksporterów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-09-2020, 13:15

Sierpień okazał się bardzo udanym miesiącem dla tajwańskich eksporterów. Przodowali w nim producenci elektroniki po gigantycznych zakupach chińskiego Huawei, informuje Reuters.

Sprzedaż zagraniczna tajwańskich towarów wzrosła w ósmym miesiącu 2020 r. o 8,3 proc. w porównaniu do sierpnia 2019 r. osiągając poziom 31,17 mld USD, wynika z danych zaprezentowanych przez tamtejsze ministerstwo finansów. To rekordowa wartość eksportu. 

Tajwan
Zobacz więcej

Tajwan

Tajwan Bloomberg

Wynik zdecydowanie przebił in plus oczekiwania ekonomistów, którzy zakładali wzrost eksportu o 1,6 proc. Tymczasem eksport w lipcu wzrósł o 0,4 proc. kończąc serię czterech kolejnych miesięcznych spadków.

Tak znacząca poprawa była jednak rezultatem w głównej mierze ogromnych zamówień ze strony chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego, koncernu Huawei. Złożył on gigantyczne zamówienia chcąc zdążyć z zakupami podzespołów przez amerykańskimi restrykcjami.

Z kolei import rosnąć w sierpniu o 8,5 proc. odnotował pierwszą dodatnią zmianę od kwietnia. Mediana prognoz zakładała wzrost jedynie o 0,7 proc. 

Tajwańscy producenci są kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw dla technologicznych gigantów jak choćby w przypadku Apple. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane