Rekordowy poziom ocieplenia oceanów

PAP , DI
opublikowano: 27-01-2022, 12:34

Zawartość ciepła w oceanach zwiększyła się szósty rok z rzędu, osiągając najwyższy poziom w historii pomiarów.

Adobe Stock

Koncentracja emitowanych przez ludzką działalność gazów cieplarnianych powoduje zatrzymanie ciepła w ziemskiej atmosferze i ocieplenie oceanów. Zawartość ciepła w oceanach zwiększyła się w 2021 r. szósty rok z rzędu, osiągając najwyższy poziom w historii pomiarów — wynika z badań amerykańskich i chińskich naukowców.

Według badaczy z instytutu fizyki atmosfery Chińskiej Akademii Nauk zawartość ciepła w górnych 2 tys. m oceanów podniosła się w 2021 r. o 14 zetadżuli (ZJ — tryliard dżuli) — do 235 ZJ, a według naukowców amerykańskiej Narodowej Służby Oceanów i Atmosfery wzrost wyniósł 16 ZJ, sięgając 227 ZJ.

Obok topnienia lodowców ocieplanie się oceanów — poprzez zwiększanie się wraz z temperaturą objętości wody — prowadzi do wzrostu poziomu mórz. Cieplejsze oceany przyczyniają się również do destabilizacji pogody, silniejszych burz i huraganów oraz częstszych opadów atmosferycznych i powodzi.

— Oceany magazynują ponad 90 proc. ciepła wywołanego emisją gazów cieplarnianych, dlatego ich ocieplenie jest podstawowym wskaźnikiem zmian klimatycznych. Rekord w 2021 r. to mocny dowód na postępujące globalne ocieplenie — powiedział oceanograf Lijing Cheng.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane