Rekordowy rok szwedzkich winnic

opublikowano: 05-11-2018, 10:23

Ponadprzeciętnie ciepłe lato spowodowało rekordowe zbiory winogron w Szwecji w tym roku.

Eksperci organizacji Svenskt Vin (Szwedzkie wino) szacują, że tegoroczne zbiory winogron będą o 30 do 50 proc. większe niż zwykle. Niektórzy właściciele winnic twierdzą, że wzrost będzie jeszcze większy.

- Myślę, że zbiory w Szwecji będą dwa razy większe od przeciętnych i wyniosą 200 ton winogron – powiedział Murre Sofrakis, który pracuje w winnicy Skåne. – Oczywiście jesteśmy usatysfakcjonowani, ale przede wszystkim to dobre dla Szwecji. Będzie wiele osób, które po raz pierwszy spróbują szwedzkiego wina – dodał.

Winnica Blaxsta Wine poinformowała, że zebrała rekordową ilość winogron, które są najlepszej jakości w historii sięgającej 2000 roku. Jej pracownicy zwrócili uwagę, że w tym roku wcześnie pojawiły się słoneczne i ciepłe dni wiosenne, a potem nastąpiło 15 tygodni „czystego nieba i gorąca”. Podkreślili, że ich winnica korzystała w sezonie letnim z 25 proc. więcej światła dziennego niż francuski region Bordeaux.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.se

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu