Rekordowy wynik na nowej drodze

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 17-01-2006, 00:00

W 2004 r. DZ Bank zarobił 4,2 mln zł, w 2005 — zapewne ponad trzy razy więcej. Czy teraz wejdzie w detal?

W ubiegłym roku zysk netto DZ Bank Polska, jednego z najmniejszych banków w Polsce, prawdopodobnie przekroczył 13,5 mln zł. To realne, bo po trzech kwartałach wynik netto wynosił 10,8 mln zł. Oznacza to, że był ponad trzy razy wyższy od osiągniętego w 2004 r. i najwyższy w historii. Oficjalne dane bank opublikuje pod koniec lutego.

Jeszcze nie wiadomo, jak na poprawę wyniku wpłynęła sprzedaż kolejnych wierzytelności, która nastąpiła pod koniec roku. Dzięki takim transakcjom bankowi udało się jednak zmniejszyć wskaźnik kredytów nieregularnych z około 50 proc. trzy lata temu do blisko 13 proc. obecnie.

Nowa oferta

Te wierzytelności to jeszcze pozostałość po Amerbanku, przejętym przez DZ Bank.

Obecny wynik jest także zasługą rozwoju na rynku bankowości korporacyjnej oraz skarbowym. W celu zwiększenia sprzedaży giełdowy bank zdecydował się na otwarcie trzech oddziałów — w Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Dla spółki oznacza to… podwojenie sieci.

Ten rok ma być kolejnym rokiem przyspieszonego wzrostu. Bank nadal będzie się koncentrował na korporacjach i home bankingu. Wprowadzi również nową ofertę — private banking. O ile home banking skierowany jest do wszystkich osób posiadających odpowiedniej wysokości kapitał, by go powierzyć w zarządzanie, o tyle private banking będzie zaoferowany wyłącznie wyższej kadrze menedżerskiej korporacji obsługiwanych przez DZ. Nie wiadomo, czy będzie to początek wchodzenia spółki na rynek detaliczny. Decyzję podejmie niemiecki DZ, który w 2005 r. zakończył okres budowy grupy powstałej po fuzji DG Banku z GZ Bankiem.

Lista pytań

W naszym regionie instytucja koncentruje się głównie na obsłudze korporacji. Ale w Niemczech to również znany bank detaliczny, a także grupa posiadająca silny pion ubezpieczeniowy, zarządzania aktywami, wyspecjalizowana w leasingu i faktoringu. Pytań jest znacznie więcej, np. czy Niemcy wzorem innych inwestorów zdecydują się na przekształcenie banku w oddział. Wówczas mało płynna spółka musiałaby zniknąć z parkietu.

W Polsce działa m.in. należący do grupy VB Leasing (jedna z największych firm na rynku), z którym bank współpracuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rekordowy wynik na nowej drodze