Rekordowy zysk Komputronika

MGA
opublikowano: 18-06-2012, 00:00

Dystrybutor awansował do klubu miliardera. Prezes studzi nastroje i zapowiada, że ten rok może być słabszy.

Komputronik zakończył właśnie rok obrotowy 2011/2012. Odnotował w nim rekordowe wyniki. Jak chwali się prezes Wojciech Buczkowski, po raz pierwszy firma przekroczyła 1 mld zł przychodów (po wzroście o blisko 20 proc.) i miała najwyższy w 15-letniej historii zysk netto (12,1 mln zł).

— Najszybciej rośniemy w kanałach, które nas najbardziej interesują: w sprzedaży przez internet oraz w eksporcie — mówi Wojciech Buczkowski.

Przychody z tego drugiego kanały wyniosły w ubiegłym roku 150-160 mln zł, co oznacza wzrost o około 200 proc. w porównaniu z rokiem obrotowym 2010/2011. Dzięki temu Komputronik z detalisty przekształca się w hurtownika. Po raz pierwszy bowiem w historii przychody ze sprzedaży hurtowej (435 mln zł) zbliżyły się do wartości sprzedaży detalicznej (442 mln zł). — To zasługa eksportu oraz włączenia do naszej sieci nowych partnerów — podkreśla prezes. W lipcu spółka opublikuje prognozy. Nie należy spodziewać się, by Komputronik zapowiedział w nich powtórkę z rekordowego ubiegłego roku.

— Będzie o to trudno. Awansowaliśmy z grupy spółek o szybkim wzroście do grona firm stabilnie rozwijających się — tłumaczy prezes.

Jego zdaniem, według analityków rynek IT ma w tym roku urosnąć o 5-10 proc. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z niższym wzrostem albo nawet ze stagnacją. To odbije się także na Komputroniku.

— Jesteśmy przygotowani na spowolnienie. Zatrzymaliśmy wszystkie inwestycje, które nie dadzą natychmiastowego efektu, i pilnujemy kosztów. Chcę zakończyć ten rok kilku-kilkunastoprocentowym wzrostem przychodów — mówi Wojciech Buczkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu