Rekordowy zysk TotalEnergies

  • PAP
opublikowano: 08-02-2023, 13:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francuski koncern petrochemiczny TotalEnergies zarobił w ubiegłym roku rekordowe 19,5 mld euro (20,5 mld dolarów) - informuje francuska firma. Zysk netto jest o 2,5 mld euro wyższy niż rok wcześniej.

Benjamin Girette/Bloomberg

Wysoki zysk francuskiego koncernu wynika przede wszystkim z działalności w zakresie LNG, którego koncern jest drugim, po Shellu, co do wielkości producentem na świecie, komentuje dziennik „Le Figaro”.

Gazeta przypomina, że zysk firmy byłby wyższy, gdyby nie to, że koncern stracił 15 mld euro ze względu na ograniczenie swojej działalności w Rosji, po agresji tego kraju na Ukrainę.

TotalEnergies jest francuskim przedsiębiorstwem, którego działalność obejmuje wydobycie i przeróbkę ropy naftowej i gazu ziemnego, a także ich transport, dystrybucję i marketing. Firma jest także producentem wyrobów chemicznych i jest jedną z największych prywatnych spółek petrochemicznych na świecie, obok ChevronTexaco, ExxonMobil, BP i Shell.

We wtorek brytyjski gigant naftowy BP poinformował, iż ponad dwukrotnie zwiększył swój zysk w 2022 r. do prawie 28 miliardów dolarów. Podobnie Shell, który podwoił swój zysk do ponad 38 miliardów euro, a ExxonMobil uzyskał ponad 55,7 mld dol. wobec 23 mld dol. rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane