Rekordy spożywcze w 2018 r.

Wysoki wzrost produkcji wody to m.in. zasługa wysokich temperatur — ciepłe dni zaczęły się już w kwietniu.

Cieszyli się z nich również piwowarzy — z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego o produkcji ważniejszych wyrobów przemysłowych wynika, że piwa uwarzyliśmy w 2018 r. o 2,6 proc. więcej. Rekord, jeśli chodzi o produkcyjną dynamikę, należy do innej kategorii, też powiązanej z pogodą — wytworzyliśmy o 21 proc. więcej soków z owoców i warzyw niż w rok wcześniej. W minionym roku owoców było bardzo dużo po nieurodzaju 2017 r. Były też tanie. Ze zjawiskami atmosferycznymi raczej nie można powiązać natomiast drugiego pod względem wzrostów produkcyjnych segmentu — wolumen gotowych posiłków i dań na bazie warzyw zwiększył się o 19 proc.

18,2 proc. O tyle zwiększyła się w zeszłym roku produkcja wody butelkowanej w Polsce, według najnowszych danych GUS, co oznacza, że wyprodukowaliśmy 46,4 mln hektolitrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy