Rekordy w całym kraju

Rynek biurowy

Z danych JLL wynika, że w 2015 r. zainwestowano na polskim rynku biurowym 1,27 mld euro. Z tego prawie 800 mln euro w największych miastach poza Warszawą. Tym samym po raz pierwszy wartość transakcji biurowych była tam wyższa niż w stolicy.

– Ten wynik był wypadkową m.in. ograniczonej podaży biurowców w Warszawie, pojawienia się atrakcyjnych budynków w regionach i wyższych niż w stolicy stóp kapitalizacji — komentuje Sławomir Jędrzejewski, dyrektor w dziale rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych JLL. Stopy kapitalizacji najatrakcyjniejszych biurowców poza Warszawą wynoszą: 6,25 proc. w Krakowie i we Wrocławiu, 7 proc. w Trójmieście i Poznaniu oraz 7,5 proc. w Katowicach i Łodzi. Najwięcej wydano na nieruchomości w Krakowie — łącznie prawie 260 mln euro. Największa tegoroczna umowa dotyczyła sprzedaży biurowca Dominikańskiego we Wrocławiu (117 mln euro).

– Przewidujemy, że w 2016 r. łączna wartość transakcji na głównych rynkach poza Warszawą może sięgnąć 500 mln euro. Można oczekiwać, że umowy będą podpisywane we wszystkich największych miastach – mówi Tomasz Puch, dyrektor w dziale rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych JLL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rekordy w całym kraju