Rekrutacyjne kłamstwa rodaków

opublikowano: 23-01-2018, 22:00

Jeden na 10 Polaków podaje fałszywe informacje w CV lub na rozmowie kwalifikacyjnej, aby spełnić wymagania z ogłoszenia o pracę.

Aż 9,8 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników polskiego rynku pracy przyznaje się do kłamstwa w procesie rekrutacyjnym lub podawaniu nieprawdziwych informacji w swoim CV — wynika z najnowszych danych firmy Work Service. 16,1 proc. badanych raczej zaprzecza, aby podawało nieprawdę w swoim curriculum vitae lub podczas rozmowy o pracę, a ponad 70 proc. zdecydowanie nie przyznaje się do podawania nieprawdziwych informacji. Jak wynika z badania, najczęściej do podawania nieprawdziwych informacji w procesie rekrutacyjnym przyznają się osoby młode z wykształceniem podstawowym oraz aktualnie pozostające bez pracy. Oznacza to, że do kłamstwa w CV lub podczas rozmowy o pracę dochodzi najczęściej u osób o małym doświadczeniu zawodowym lub o nieaktualnych lub niskich kompetencjach. Zdarzają się też sytuacje, w których kandydaci potrafią posługiwać się fałszywymi dokumentami, które mają świadczyć o ukończonych kursach czy edukacji.

— Doświadczeni rekruterzy mają sposoby na sprawdzeniewiarygodności kandydata. Najczęściej weryfikują je w praktyce lub kontaktują się z wcześniejszymi pracodawcami wskazanymi w CV. Dlatego kłamstwo wcześniej czy później wychodzi na jaw, a konsekwencje ponosił kandydat. Oczywiście najlepiej, aby osoby niespełniające wszystkich wskazanych w ogłoszeniu oczekiwań nie zawyżały swoich kompetencji i aplikowały z prawdziwymi informacjami. Przekonać do takiego postępowania może fakt, że w dzisiejszych warunkach rynkowych wiele zatrudnianych osób spełnia większość, a nie wszystkie wskazane pierwotnie oczekiwania na danym stanowisku — komentuje Piotr Adamczyk, prezes serwisu Kariera.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rekrutacyjne kłamstwa rodaków