Renault miał rekordowe zyski dzięki sprzedaży Megane

Paweł Kubisiak
28-07-2004, 19:00

Kolejny dzień publikacji raportów kwartalnych skupił uwagę inwestorów na rynku motoryzacyjnym. Renault, drugi we Francji producent aut poinformował w środę, że jego zysk wzrósł o 29 proc. do rekordowego poziomu 1,51 mld euro. Spółka zapowiedziała też zwiększenie prognoz dzięki dobrej sprzedaży modeli Megane hatchback i Scenic.

Zysk netto Renault wzrósł po pierwszym półroczu do 1,51 mld euro czyli 5,69 euro na akcję. Analitycy prognozowali poziom 1,41 mld euro. Przed rokiem koncern zarobił 1,18 mld euro, co dawało 4,43 euro na akcję. Sprzedaż wzrosła o 12 proc. do 20,8 mld euro.

Główne wpływy Renault pochodzą z rynku europejskiego, gdzie najlepiej sprzedającym się modelem jest seria Megane i Scenic. Dzięki niej francuski koncern zapowiedział wzrost zysku operacyjnego i poprawę rentowności. Dobry wpływ na wyniki Renault miała też dywidenda z zysku Nissana, drugiego w Japonii producenta aut, który w 44 proc. jest własnością francuskiego koncernu.

W 2004 roku Renault planuje sprzedaż 900 tys aut z serii Megane, wobec wcześniejszych prognoz na poziomie 800 pojazdów. Dotychczas sprzedano 470 tys. sztuk tych aut. Francuzi skutecznie konkurują tym modelem z niemieckim Volkswagenem Golfem, który prognozuje na ten rok 600 tys. swojego najpopularniejszego pojazdu.

Akcje Renault wzrosły o 5,6 centów i pociągnęły w górę sektor motoryzacyjny. O 1 proc. wzrósł największy francuski producent aut Peugeot, będący zarazem drugim po Volkswagenie producentem aut w Europie. Peugeot poinformował we wtorek o 22 proc, spadku zysków, jednak drugie półrocze zapowiada się znacznie lepiej dzięki nowemu sedanowi z serii 407.

We Frankfurcie o 3 proc. wzrosły akcje BMW, o 1,5 proc. podrożał DaimlerChrysler, a o 0,3 proc. wzrosła wycena Volkswagena.

Niemiecki Volkswagen, poinformował w minionym tygodniu o spadku zysku netto o 9,4 proc. Równocześnie największy w Europie koncern motoryzacyjny obciął swoje prognozy zysków ze względu na nienajlepszą wielkość sprzedaży w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Producent luksusowych aut, niemiecki BMW poda swoje wyniki w przyszłą środę.

Należący do Renault Nissan najprawdopodobniej poinformuje pod koniec miesiąca o blisko 5 proc. wzroście zysków. Z kolei Honda, trzeci po Toyocie i Nissanie producent aut, pochwaliła się dziś wzrostem zysków o 12 proc. Japoński koncern poinformował o dobrej sprzedaży terenowo-sportowego modelu Pilot, który cieszy się dużą popularnością w USA.

PK (Bloomberg, CNN)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Renault miał rekordowe zyski dzięki sprzedaży Megane