Renault otworzy w Polsce bank

Renault otworzy w Polsce bank

Renault otworzy w Polsce bank

Artur Adamowicz
opublikowano: 01-12-1998, 00:00

Renault otworzy w Polsce bank

Francuzi chcą sami kredytować i leasingować pojazdy

U SIEBIE PEWNIEJ: Własny bank ma pomóc Renaultowi Polska, spółce, którą kieruje Dominique Maciet, utrzymać się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się u nas marek. fot. ARC

Renault, francuski koncern motoryzacyjny, zamierza uruchomić w przyszłym roku własny bank. Podobnie zresztą jak Toyota i Mercedes. Z liczących się importerów aut o własnym banku nie myśli tylko Honda.

Na początku nowego roku Renault Credit International, finansowe ramię francuskiego koncernu samochodowego, uruchomi w Polsce własny bank — Renault Credit Polska. Potwierdził to już Domnique Maciet, prezes Renault Polska. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów tego przedsięwzięcia. Wiadomo tylko, że organizowana właśnie spółka będzie zajmowała się kredytowaniem oraz leasingowaniem produktów koncernu.

Zmiana partnerów

Usługi kredytowe dla klientów Renault świadczy obecnie Kredyt Bank PBI. Zdaniem Marcina Olkowicza, dyrektora jego biura prasowego, uruchomienie przez Francuzów samodzielnego banku nie powinno zakłócić tej współpracy. Marcin Olkowicz podkreśla nawet, że dealerzy mają tak bliskie powiązania finansowe z bankiem, że wręcz wyklucza to możliwość szybkiej zmiany partnera.

Carcade traci nerwy

Z kolei oferta leasingowa Renault przygotowana jest teraz przez firmę Carcade Invest. Roman Jakubowski, dyrektor ds. kooperacji w Carcade, odmówił jednak komentarza.

Toyota i inni

Renault Credit Polska będzie piątym bankiem samochodowym. Na rynku działają już instytucje Opla, Fiata, Forda i Volkswagena. W ich ślady pójdzie w przyszłym roku Toyota. Będzie to pierwszy tego typu japoński bank w tej części Europy. Podobne zamiary ma także Daewoo. Usługi bankowe chce również oferować Daimler-Chrysler, który ma już spółkę Mercedes-Benz Leasing Polska. W kolejce po bankową licencję czeka Volvo.

W pierwszej dziesiątce największych producentów obecnych na polskim rynku jest również Honda. Nie planuje jednak rozpoczęcia starań o uruchomienie swojej filii finansowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Adamowicz