Renower walczy z fiskusem

Agnieszka Berger
opublikowano: 08-06-1999, 00:00

Renower walczy z fiskusem

Właściciele Rafinerii Renower spierają się z izbą skarbową o 88 mln zł. Chodzi o zwrot ulgi podatkowej, z której rafineria zdaniem izby skorzystała bezpodstawnie.

Po kontroli skarbowej przeprowadzonej w Renowerze, fiskus uznał, że w latach 1997-98 firma bezprawnie korzystała ze 100-proc. ulgi w podatku akcyzowym. Zażądano, by spółka zwróciła ulgę wraz z odsetkami. Na poczet 88 mln zł długu fiskus zajął majątek rafinerii i zablokował jej konta bankowe. Zadłużenie przekroczyło dziesięciokrotnie wartość majątku spółki.

Renower z Kędzierzyna-Koźla powstał w 1995 r. przede wszystkim po to, by wykorzystać ulgę podatkową dla zakładów przerabiających tzw. oleje przepracowane.

— Inaczej nie opłacałoby się nam uruchamiać rafinerii. Żeby zarabiać na przerobie ropy naftowej, trzeba przetwarzać jej 5-6 mln ton rocznie — wyjaśnia Jacek Żurek, dyrektor i udziałowiec Renoweru.

Ulga w akcyzie należy się wyłącznie tym producentom, których wyroby mają co najmniej 10-procentowy udział składników odzyskanych z olejów przepracowanych. Tymczasem z ekspertyzy przeprowadzonej przez Instytut Technologii Nafty na zlecenie urzędu kontroli skarbowej wynika, że zawartość tych składników w oleju napędowym produkowanym przez Renower jest mniejsza od wymaganej. Na tej podstawie urząd zdecydował, że rafineria ma zwrócić ulgę, co jest równoznaczne z jej likwidacją.

Zdaniem władz spółki, opinia biegłego z ITN zawiera liczne błędy.

— Specjalista z Instytutu nie znał dość dobrze naszej technologii. Z konkurencyjnych ekspertyz, przeprowadzonych na nasze zlecenie, wynika, że spełniamy warunki konieczne do uzyskania ulgi — twierdzi Jacek Żurek.

Dyrektor rafinerii przypuszcza, że kontroler skarbowy działał w porozumieniu z rafinerią Jedlicze, która także specjalizuje się w przerobie olejów tego typu.

— Jedlicze chcą zmonopolizować ten rynek — mówi dyrektor Żurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Renower walczy z fiskusem