Renta za alergię na telefony komórkowe

AD, The Local
27-08-2015, 11:50

Francuski sąd przyznał pewnej 39-letniej kobiecie rentę w wysokości 800 EUR miesięcznie za to, że cierpi ona na alergię wywoływaną przez fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe. Mimo, że schorzenie nie jest we Francji jednostką chorobową.

Kobieta cierpi przez wszystkie urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne, a prócz wszechobecnych komórek są to niezliczone elektromiczne gadżety, w tym powszechne routery wi-fi i telewizory. Powodują one u niej mrowienie, bóle głowy, zmęcznie, nudności i kołatanie serca. Schorzenie ma już swoją nazwę Electromagnetic Hypersensitivity (EHS) - ale ciągle trwają badania nad nim i nie jest uznawane jako jednostka chorobowa w wielu krajach.

Aby nie narażać się na kontakt z alergenem 39-letnia Marine Richard wyprowadziła się nawet z miasta w góry południowo-zachodniej Francji, gdzie mieszka w odrestaurowanej stodole bez prądu i sieci kanalizacyjnej.

Zwróciła się jednak do sądu w Tuluzie z pytaniem, czy - mimo braku tej choroby w spisie uznawanych schorzeń we Francji, przysługuje jej renta w wysokości 800 EUR miesięcznie. Argumentowała, że tak nietypowa alergia uniemożliwia jej pracę zarobkową i sąd przyznał jej rację. Nie zajął się jednak sprawą, czy EHS jest chorobą, czy nie. Zasiłek będzie dostawać co miesiąc przez 3 lata.

Reprezentująca panią Richard w sądzie adwokat Alice Terrasse przyznaje teraz w rozmowie z prasą, że wyrok ustanawia precedens we francuskim sądownictwie, na który będą mogli powoływać się inni chorzy na EHS.

Jedynymi krajami w Europie, które sankcjonują istnienie tej alergii są Niemcy i Szwecja. Uznają je jako "chorobę zawodową". WHO zna EHS jako objaw, ale podkreśla, że ciągle nie ma naukowych dowodów na zależność owej alergii od fal elektromagnetycznych. Niektórzy naukowcy skłaniają się ku twierdzeniu, że jest to fobia lub tzw. efekt nocebo - odwrotność placebo. Ludzie mają czuć się źle, bo wierzą, że zostali wystawieni na szkodliwy dla nich czynnik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, The Local

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Renta za alergię na telefony komórkowe