Rentowność amerykańskich obligacji „śmieciowych” poniżej 4 proc.

opublikowano: 09-02-2021, 09:56

Poszukiwanie przez inwestorów możliwości zarobku w środowisku rekordowo niskich stóp procentowych spowodowało, że średnia rentowność amerykańskich obligacji „śmieciowych” spadła po raz pierwszy poniżej 4 proc.

Indeks Bloomberg Barclays U.S. Corporate High-Yield spadł w poniedziałek wieczorem do 3,96 proc. To jego szósta z rzędu zniżka. Popyt na obligacje tak bardzo przewyższa podaż, że niektórzy menedżerowie posuwają się do dzwonienia do spółek, aby namówić ich na emisję obligacji. Większość nowych emisji, nawet tych z najniższym ratingiem CCC, cieszy się nadsubskrypcją. Średnia rentowność dla obligacji spółek z ratingiem CCC spadła w poniedziałek do rekordowo niskich 6,21 proc.

Eksperci uważają, że spadek rentowności obligacji „śmieciowych” powinien zachęcić więcej firm z ratingiem spekulacyjnym do sięgnięcia na rynek po pieniądze. W ubiegłym tygodniu wartość pozyskały ponad 7 mld USD. Styczeń był rekordowy pod tym względem. Uplasowano papiery za 52 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane