Rentowność bonów rocznych wzrośnie do 5,9-6,0 proc.

29-02-2004, 09:35

PAP: Rentowność bonów rocznych na poniedziałkowej aukcji wzrośnie do 5,9-6,0 proc. z 5,82 proc. na poprzednim przetargu - uważają analitycy. Ich zdaniem to efekt zapowiedzianej przez Radę Polityki Pieniężnej możliwości zaostrzenia polityki fiskalnej.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów zaoferuje bony roczne o wartości 1 mld zł.

"Liczę, że rentowność bonów ukształtuje się w okolicach 6 proc., choć jeszcze nie przekroczy tego poziomu. Rentowność wyniesie 5,9-6,0 proc." - powiedział PAP Bogdan Tutak z Banku BPH.

"Ostatnia wypowiedź Rady o możliwości przejścia z nastawienia neutralnego (w polityce monetarnej) na restrykcyjne, która osłabiła krótki koniec krzywej rentowności wpłynie też na wzrost dochodowości bonów, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w wynikach przetargu" - powiedziała PAP Agnieszka Decewicz, analityczka Pekao SA.

Dodała, że spodziewa się wzrostu średniej rentowności do 5,93 proc.

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych i utrzymaniu neutralnego podejścia w polityce pieniężnej. Rada zastrzegła, że w marcu możliwa jest zmiana nastawienia na restrykcyjne z neutralnego.

"Średnia rentowność bonów powinna ukształtować się w okolicach 6 proc. Wzrost rentowności będzie spowodowany wypowiedziami RPP, które pozbawiły rynek jakiejkolwiek nadziei na obniżki stóp procentowych. Bony skarbowe były lekko dowartościowane ze względu na niewielkie oczekiwania, chociażby na obniżkę o 25 pkt bazowych" - powiedział PAP Adam Bienias dealer DZ Banku.

Analitycy są zadnia, że prócz sygnałów z RPP do wzrostu rentowności bonów może przyczynić się także niepewność inwestorów związana z poparciem dla planu Hausnera.

"Sytuacja polityczna jest nieciekawa i to również może w jakimś stopniu wpływać na apetyt inwestorów na kupowanie bonów skarbowych" - powiedział Bienias.

Zdaniem Decewicz do czasu poniedziałkowego przetargu kwestia poparcia przez opozycję reform zawartych w planie Hausnera nie zostanie wyjaśniona.

"Przed nami obfitujący tydzień, ale nie spodziewam się raczej, by do czasu przetargu pojawiły się jakieś konkretne informacje dotyczące poparcia dla planu Hausnera" - powiedziała analityczka Pekao SA.

"Jeżeli dojdzie do spotkania SLD z Platformą Obywatelską, to raczej w poniedziałek po południu" - dodała.

W poniedziałek co do planu i szans jego poparcia ma się ustosunkować Platforma Obywatelska, której przedstawiciele spotkają się z wicepremierem Hausnerem i liderami klubu SLD. Natomiast na wtorek zapowiedziano dalsze rozmowy przedstawicieli klubu SLD i Federacyjnego Klubu Parlamentarnego.

Analitycy prognozują, że popyt na oferowaną przez resort finansów pulę papierów o wartości 1 mld zł wyniesie 2-3 mld zł.

"Poziom popytu to w miarę stabilna wielkość, około 2-3 mld zł. Na pewno będzie trochę osób, które będą chciały kupić papiery, bo są one tanie" - powiedział Tutak.

"Popyt będzie unormowany, ani za duży ani za mały, w granicach 2,5-3 mld zł" - powiedział Bienias.

Na poprzedniej aukcji resort sprzedał całą pulę oferowanych bonów rocznych o wartości 1,1 mld zł, a popyt na nie wyniósł 3.119,34 mln zł, czyli lekko powyżej prognoz analityków, którzy szacowali go na 2-3 mld zł.

Małgorzata Dłubak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rentowność bonów rocznych wzrośnie do 5,9-6,0 proc.