Rentowność bonów znacznie wzrosła

Marek Knitter
20-01-2004, 00:00

Kolejny przetarg bonów skarbowych zakończył się połowicznym sukcesem Ministerstwa Finansów. Resort sprzedał całą pulę papierów, ale dużo taniej niż przed tygodniem. Ze względu na zawirowania polityczne inwestorzy zażądali podczas aukcji wyższej premii za ryzyko.

Rentowność bonów rocznych na poniedziałkowym przetargu wzrosła do 5,875 proc. z 5,472 proc. na poprzedniej sesji. Poszła w górę również dochodowość bonów 26- i 13-tyg. Wyniosła ona odpowiednio 5,612 proc. (przed tygodniem 5,45 proc.) i 5,317 proc. (5,228 proc.). Popyt na wszystkie papiery skarbowe wyniósł ponad 3,437 mld zł. Na następnym przetargu MF zaoferuje bony roczne o wartości 1 mld zł i 26-tyg. o wartości 100 mln zł.

Rynek wtórny otworzył się poniżej piątkowego zamknięcia. Rentowności 5- i 10-letnich obligacji wyniosły ponad 7 proc. Po południu pojawił się jednak większy popyt i ceny lekko poszły w górę. W konsekwencji rentowność spadła i ponownie znalazła się na poziomie piątkowych notowań. W USA rynki finansowe świętowały wczoraj dzień wolny. Natomiast notowania niemieckich obligacji zmieniły się tylko nieznacznie.

Prognozy dla polskiego rynku papierów skarbowych na kolejne dni nie są zbyt optymistyczne. Inwestorzy przestali już reagować na wezwania polityków i czekają na konkrety. Nie ulega wątpliwości, że rynki finansowe nie tolerują niepewności politycznej. Nerwowość przełoży się zapewne na dalsze spadki cen obligacji oraz osłabienie złotego. W najbliższych dniach ryzyko polityczne nadal będzie duże. Inwestorzy powinni więc poważnie zastanowić się nad skracaniem pozycji przy każdym wzroście notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rentowność bonów znacznie wzrosła